Fot. Radio Fiat

10-lecie elektrociepłowni Fortum w Częstochowie było okazją do debaty na temat zmian w energetyce, jakie dokonały się w Polsce i Europie przez ostatnią dekadę. W zorganizowanym na terenie elektrociepłowni spotkaniu głównym punktem rozmowy był wpływ koncepcji Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz zalety, jakie płyną z tego rozwiązania dla mieszkańców miasta.

Powstała w 2010 roku elektrociepłownia, uważana była za jedną z najnowocześniejszych i przyjaznych dla środowiska elektrociepłowni w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszystko za sprawą wykorzystywania biomasy do wytwarzania ciepła oraz energii. Przedsiębiorstwo nieustannie poszukuje ekologicznych rozwiązań technologicznych.

– Wydaje mi się, że zapracowaliśmy na renomę i na markę jako elektrociepłownia wśród mieszkańców Częstochowy. Będziemy chcieli dbać o tę renomę, ale wiemy, że nie jest to łatwe. Cały czas śledzimy nowinki techniczne i zmiany prawne. Staramy się dostosowywać do wymogów. Cały czas unowocześniamy i optymalizujemy nasz proces, zarówno jeśli chodzi o produkcję jak i dystrybucję energii. Osobiście widzę duży potencjał w spojrzeniu na sieć dystrybucyjną i elektrociepłownię jako jeden organizm – mówił Andrzej Starzyński, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

Ciepło wyprodukowane w Fortum Częstochowa stanowi 86% całkowitej produkcji ciepła sieciowego w mieście. Warto dodać, że w procesie wytarzania energii ponad 30% udziału paliwa stanowi ekologiczna biomasa. Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie była pierwszą tak dużą inwestycją firmy w Polsce.

– Inwestycja w lokalizacji, która z racji na wielkość swojego systemu od dawna powinna być wyposażona w elektrociepłownię, funkcjonowała jedynie na działaniu ciepłowni. Decyzja o zmodernizowaniu tego miejsca została podjęta szybko po przejęciu częstochowskiego systemu ciepłowniczego od Skarbu Państwa. Już w kwietniu 2006 roku rozpoczęliśmy budowę elektrociepłowni – podkreślił Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Od początku swojego istnienia Elektrociepłownia Fortum spełnia rygorystyczne wymogi unijne, m.in. właśnie w zakresie emisyjności. Dzięki niej uniknięto w Częstochowie emisji ok. 3,5 tys. ton pyłu do środowiska. Jako ciekawostkę warto wspomnieć to, że właśnie na kominie elektrociepłowniki Fortum Częstochowa przy ul. Tadeusza Rejtana znajduje się antena nadawcza Radia Fiat.

BNO

Skip to content