10. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

W sobotę 13 stycznia na Jasną Górę przybyła Jubileuszowa 10. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Jak co roku do Pani Jasnogórskiej przybyli kibice z całej Polski i Europy, bo obecni byli również fani sportu z Wileńszczyzny, Białorusi, Ukrainy i Węgier. Tradycyjnie głównym punktem pielgrzymki była Msza św., którą odprawił ks. Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców.

Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, kibice dziękowali za to, że już od 10. lat mogą przybywać pod jasnogórski szczyt. Pokazała to także frekwencja, najwyższa w historii. W czasie Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odbyło się święcenie szalików i przedmiotów związanych ze sportem. Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem: „Dla Niepodległej!” nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Sens tej pielgrzymki zamyka się w słowach „Bóg, honor, ojczyzna”. Mimo różnic poglądowych, politycznych czy społecznych to są wartości, które powinny nas łączyć, bez tego nie możemy mówić o tożsamości narodowej. W tym roku mamy dwie wielkie rocznice: Odzyskania Niepodległości i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dzięki temu, że wspominamy te wydarzenia ta pielgrzymka ma też charakter edukacyjny dla młodych ludzi, którzy tu przyjeżdżają, ale oczywiście najważniejsza od tych 10 lat jest ewangelizacja – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. Tadeusz Duffek, legendarny kibic gdańskiej Lechii.