100 krajów przed czterdziestką

Podróżuje od dziecka, a do 40. urodzin chce odwiedzić setkę krajów. Na wykonanie zadania Kuba Bociąga ma jeszcze tylko rok, a do zobaczenia zostało mu 11 państw.

Kilka lat temu Kuba Bociąga, wokalista częstochowskiego zespołu Ampera, wyznaczył sobie cel odwiedzenia stu krajów przed ukończeniem 40. roku życia. Jak mówi – pasję do zwiedzania nowych miejsc odziedziczył po ojcu. Częstochowski podróżnik jest synem Krzysztofa „Białego” Bociągi, nazywanego legendą polskiej speleologii i alpinizmu lat 80., który w ubiegłym roku wraz ze swoją ekipą wyruszył na „Polską wyprawę wokół Spitsbergenu”. Pierwsze podróże Kuba odbył z rodzicami. Jak mówi – na bardziej samodzielny wyjazd zdecydował się w 2002 roku.

– Taką pierwszą to była eskapada do Finlandii na drugim roku studiów. Pojechaliśmy tak z przyjaciółmi, żeby zarobić trochę pieniędzy. Polska nie była jeszcze w Unii Europejskiej, więc wyjechać nie było tak łatwo jak teraz. Wzięliśmy plecaki oraz namioty, żeby nie tracić zarobionych pieniędzy na noclegi. Pojechaliśmy maluchami, które wzbudzały spore zainteresowanie. Finowie zatrzymywali się, żeby zrobić nam zdjęcia. Nie wiedzieli, że takie samochody w ogóle istnieją.

Choć w wyprawie Kubie towarzyszyli znajomi, kolejne kraje chciał już zwiedzać sam. Do 31 stycznia 2021 roku chce odwiedzić jeszcze 11 krajów. Wtedy licznik jego zagranicznych wypraw dobije setki.

– Podróżuję już od tylu lat. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, po co to robię, dlatego wymyśliłem sobie cel. Zainspirowali mnie fani zespołu „Ampera”, w którym śpiewam. Znając moją pasję podróżniczą, pytali się ile krajów odwiedziłem. Przeliczyłem je i zdecydowałem, że fajnie byłoby te wojaże zamknąć w jedną klamrę.

W marcu podróżnik wyjeżdża do Azerbejdżanu i Libanu. W Europie została mu do zobaczenia jedynie Macedonia Północna. Jesienią wybiera się do Australii oraz Fidżi. Na koniec projektu „100 krajów przed 40-tką” zostawia Karaiby i Afrykę. Swoje przygody Kuba Bociąga chce spisać w książce, nad którą już pracuje. Jak zapowiada – będzie sto rozdziałów i wiele ciekawych informacji.

ABK

Foto źródło: Travel – 100 krajów przed czterdziestką