100. rocznica urodzin Jana Pawła II w góralskim stylu – koncert Małej Armii Janosika

Koncert Małej Armii Janosika/fot. Radio Fiat

W parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej odbył się koncert „Małej Armii Janosika”. W niedzielę 13 września ciekawi wydarzenia słuchacze z okolic Częstochowy i nie tylko zebrali się, by świętować 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Damian Pałasz, kierownik zespołu mówi o celu utworzenia tej kapeli:

Dzisiaj gramy we Wrzosowej z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Przez muzykę góralską i rozrywkową oddajemy hołd papieżowi polakowi. Przyjeżdżamy tu z dobrym nastawieniem, bo lubimy tę częstochowską ziemię. Byliśmy tu wcześniej w styczniu i spotkaliśmy się z ogromną sympatią i otwarciem. Misję do spełnienia mamy taką, aby kształtować swoje charaktery. Zespół został stworzony po to, by młodzi ludzie uczyli się organizacji pracy i szacunku do drugiego człowieka.

Zespół już kiedyś grał koncerty w naszych rejonach. Ten występ, za sprawą urodzin Ojca Świętego miał jednak szczególne znaczenie. Było to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Wrzosowej, ale również całego kościoła katolickiego w Polsce, mówi ks. Tomasz Kośny, wikariusz parafii we Wrzosowej:

Podjęliśmy projekt, aby kultywować cześć i pamięć św. Jana Pawła II poprzez piękny koncert z widowiskiem dzieci, młodzieży, dorosłych z Raby Wyżnej, którzy grają i śpiewają dla JPII i chwalą Pana Boga. Zespół pochodzi z miejsca gdzie urodził się kardynał Stanisław Dziwisz. Przeglądając różnych wykonawców udało nam się zaprosić „Małą Armię Janosika”.

„Mała Armia Janosika” wcale nie jest taka mała, bo liczy ok 150 członków. Składa się głównie z młodych osób, którzy mogą jednocześnie uczyć się gry na instrumentach i wielbić Pana poprzez śpiewanie i granie. Najmłodsi członkowie zespołu mówią o swojej przygodzie związanej z muzyką:

Gram już w tym zespole 2 lata. Wcześniej grałem w zespole Marianki na skrzypcach.
– Gram na skrzypcach już od 2 lat. Dołączyłam do zespołu, bo moja kuzynka tu kiedyś grała i zainspirowała mnie.
– Dopiero się jeszcze uczę i nie gram na koncertach, ale gram na próbach generalnych. Moje nastawienie przed koncertem jest dobre, nie wiem już który to mój koncert, ale tutaj jestem już drugi raz.
– Będę dopiero grał i będę grał na akordeonie.
– Dopiero się uczę grać na skrzypcach. Jestem w „Małej Armii Janosika” dopiero rok. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać i cieszę się przed występem.

W koncercie uczestniczyli parafianie z Wrzosowej, mieszkańcy okolicznych miejscowości i nie tylko. Obecny był również m.in abp Stanisław Nowak.

W trakcie koncertu możliwy był zakup płyt i gadżetów „Małej Armii Janosika”. Pogoda w ten niedzielny wieczór dopisała co sprawiło, że uczestnicy koncertu długo mogli cieszyć się góralską muzyką i świętować urodziny Jana Pawła II.

WB