Za jego twórcę uważa się Guglielmo Marconiego, który pod koniec XIX wieku dokonał ważnego odkrycia. W środę 11 kwietnia obchodziliśmy dzień tego wynalazku. Ważnym dniem w historii radia, bo o nim mowa, jest 11 kwietnia 1923 – uchwalono wówczas przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich dokument „Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”.

Jak mówi dr Rafał Miedziński z Instytutu Fizyki Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, nasze uszy odbierają wrażenia słuchowe jako zmiany ciśnienia powietrza wywołane przez dźwięk:

– Mikrofon zamienia ciśnienie w powietrze, to taki konwerter na impulsy elektryczne, a głośnik odwrotnie – impulsy elektryczne zamienia na zmiany ciśnienia powietrza. Membrana drga i w ten sposób popycha cząsteczki powietrza, popycha albo wciąga do siebie – jeśli wychyli się do przodu to nad membraną następuje kompresja powietrza, jeżeli wychyli się do tyłu, to powstaje obszar dekompresji mniejszego ciśnienia. I ta fala akustyczna rozprzestrzenia się w powietrzu, a my tą falę odbieramy jako wrażenie słuchowe przez nasze uszy – mówi dr Rafał Miedziński.

W innym terminie, bo 13 lutego, obchodzony jest z kolei Światowy Dzień Radia – został on ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii przez UNESCO pod koniec 2011 roku.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content