Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” co roku organizuje konkurs biblijny dla młodzieży, którego finał ma miejsce 13 maja w rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II. Z powodu panującej w kraju pandemii nie odbył się żaden z etapów konkursu, ale przedstawiciele organizatorów i katechetów zgromadzili się tradycyjnie na Jasnej Górze na Mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

O doświadczeniu tegorocznego finału konkursu mówi Izabela Tyras, przewodnicząca oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie i organizator 13-go spotkania młodych z Biblią.

– Zupełnie inaczej wygląda to spotkanie, niż przez te ostatnie 13 lat, bo nie ma z nami młodych. Są tylko przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego. Uczestnicy, którzy zgłosili się do tego konkursu, czyli licealiści i ich katecheci łączą się z nami duchowo poprzez transmisje internetowe i TV Trwam, ale trwamy w tej dacie na wspólnej modlitwie przede wszystkim dziękując za cud ocalenia św. Jana Pawła II przed 39 laty. Modlimy się o to, byśmy potrafili być wierni temu dziedzictwu, które on nam pozostawił, a to dziedzictwo nigdzie indziej nie wyraża się tak jak tutaj, w “Totus Tuus”, w zawierzeniu – stwierdziła przewodnicząca. – Spoglądamy na przestrzelony pas, zakrwawiony pas jego sutanny papieskiej, który on tutaj ofiarował sam na Jasną Górę, wyrażając wdzięczność Matce Bożej za ocalenie. I chcemy uczyć się, tak jak on, mówić “Totus Tuus” – powiedziała Izabela Tyras.

Patronem „Civitas Christiana”  jest kard. Stefan Wyszyński. Członkowie Stowarzyszenia modlili się dzisiaj również o jego rychłą beatyfikację.

– Trwamy w oczekiwaniu i w wielkiej modlitwie o to, by mogło dojść do tej beatyfikacji naszego wielkiego patrona. Jesteśmy przekonani, że Pan Bóg wie najlepiej jaki czas jest najlepszy, Matka Boża też wyprosi, ale musimy pukać, musimy pukać żeby rzeczywiście tę beatyfikację, ogłoszenie tej uroczystej nowiny żeby stało się faktem – stwierdziła Izabela. – Po Mszy św. idziemy pod pomnik św. Jana Pawła II, aby tam wspólnie z abp Wacławem Depo, także przez przyczynę św. Jana Pawła II modlić się właśnie o tę beatyfikację i wyrazić też wdzięczność Janowi Pawłowi II za jego opiekę, za to że nad nami czuwa i też podziękować w tym roku za dar jego narodzin dla tego życia w 100-lecie tego wydarzenia. Chcemy włączyć się też do tej akcji ogólnopolskiej i nie tylko ogólnopolskiej #ThankYouJohnPaul2 i wypowiedzieć właśnie tę wdzięczność za to jego zawierzenie Matce Bożej. To będzie pod pomnikiem Jana Pawła II – powiedziała Izabela Tyras.

Abp Wacław Depo przypomniał, że papież Jan Paweł II wzywał często do życia zgodnie z Ewangelią i prawdą zawartą w Piśmie Świętym.

– Wołanie Jana Pawła II o wierność Ewangelii to jest rzecz dla nas stale aktualna, bo on sam powiedział w jednym ze swoich spotkań, że to, co go najbardziej zachwycało w Ewangelii, to to że ona nie była łatwą obietnicą, że odczytywanie kart Pisma św., a zwłaszcza Ewangelii pokazywały nie raz bardzo trudną drogę pójścia za Jezusem. Dlatego mówi: odczytujcie tę prawdę, bo ona was wyzwoli, czyli to, co powiedział na innym miejscu, że gdyby miał wybrać jedno zdanie z Pisma św. to by wybrał właśnie te: “Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Tutaj chodzi o “poznajcie Boga, poznajcie Chrystusa, który się objawia w tych kartach Pisma św.”, bo On jest jedynym, który wyzwala człowieka z jego różnych zagrożeń, zarówno tych fizycznych jak i duchowych – powiedział abp Depo. – I właśnie Ewangelia to jest jedno: Pismo św. i jego odczytywanie, zaznajomienie się, a to ma prowadzić do głębi spotkania z Bogiem w sakramentach św., a zwłaszcza w sakramencie Eucharystii, że wtedy stół słowa Bożego i stół Eucharystii to jest dopiero pełnia tego naszego spotkania, które jest teraz tak czy inaczej obostrzone tymi czy innymi przepisami, ale niech ten głód Ewangelii i Eucharystii będzie w nas pomnożony poprzez nasze osobiste pomnożenie i decyzję wzmocnienia wiary – stwierdził arcybiskup.

O tym czym są “Spotkania Młodych z Biblią” opowiada Agnieszka Zalewska, koordynator krajowy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

– Jak co w tym czasie spotykalibyśmy w ramach “Spotkania Młodych z Biblią”. Jest to pewna forma warsztatów formacyjno-edukacyjnych dla laureatów konkursu etapów diecezjalnych. W tym roku z powodu pandemii nie byliśmy w stanie zorganizować konkursu w zakładanym kształcie i niestety nie odbył się ani etap szkolny, ani diecezjalny – stwierdziła Agnieszka Zalewska. – Staraliśmy się jednak te daty szczególnie upamiętniać i przeżywać duchowo. Dzisiaj zachęcamy uczestników do łączenia się duchowo w modlitwie w intencji dzieła Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej – powiedziała koordynator.

Młodzi wraz z organizatorami i katechetami po zakończonej Mszy św. złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II gdzie zostało nagrane przesłanie do świata z dziękczynieniem za św. Jana Pawła II. Następnie udali się pod pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie również złożona została wiązanka kwiatów oraz modlono się o jak najszybszą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Co roku w Konkursie Biblijnym udział bierze ok. 30. tys. uczniów z ponad 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Patronat honorowy nad Konkursem objęli Prymas Polski, abp Wojciech Polak i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

KG

Skip to content