21 listopada 1998 roku to data utworzenia Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej początki związane są z powstaniem w Podlesicach, u stóp Góry Zborów, schroniska dla wspinaczy i grotołazów działających na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Historię Grupy Jurajskiej GOPR przybliża Piotr van der Coghen, jej pomysłodawca i założyciel:
– Zaproponowano mnie i mojej żonie objęcie tej bazy biwakowej. Było to miejsce, gdzie krzyżowały się informacje i w to miejsce zaczęli taternicy zgłaszać wypadki, które miały miejsce w skałach i jaskiniach. Praktycznie rzecz biorąc było to jedyne miejsce w regionie czynne 24 godziny na dobę, gdzie było obecnych kilku czynnych ratowników górskich. Bo ja, moja żona i synowie byliśmy ratownikami GOPR. Po pewnym czasie doszliśmy do wniosku, że tutaj musi być baza gdzie dyżuruje grupa ratowników. Początkowo staraliśmy się zainteresować tym pomysłem Grupę Beskidzką GOPR, ale nie było z ich strony jakiegoś zdecydowania. Wtedy postanowiliśmy stworzyć coś od podstaw. Z grupą osób powołaliśmy stowarzyszenie pod nazwą Jurajskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. To był rok 1994. W 1998 roku rozwinęło się ono tak bardzo, że zgłoszenia o wypadkach docierały do nas z całej Jury. Nie byliśmy już w stanie utrzymywać stowarzyszenia z własnych funduszy, a tak na początku było. Zwróciliśmy się wtedy do ministerstwa z prośbą o rejestrację już jako organizację centralną. Dołączyliśmy do GOPR-u i od tego momentu zaczęliśmy działać jako Grupa Jurajska GOPR.
Piotr van der Coghen nie bierze już czynnego udziału w akcjach ratowniczych, ale nie oznacza to końca jego działalności w Grupie Jurajskiej GOPR:
– Jako 65-letni człowiek nie mogę się ścigać z wychowanymi przez mnie młodymi ratownikami. Ratownictwo górskie wymaga ogromnej sprawności fizycznej. Nie zamierzam zamknąć swojej działalności w zakresie ratownictwa, ale raczej będą to analizy wypadków, praca biegłego, skupienie się na ocenie zdarzeń i analizie, dlaczego do danego wypadku doszło i jak można było go uniknąć. A taką pracę mogą wykonywać tylko ludzie z wielkim doświadczeniem. I myślę, że w ten sposób będę mógł jeszcze ratownictwu polskiemu służyć.
Grupa Jurajska GOPR to przede wszystkim sprawne zespoły profesjonalnie wyszkolonych i wyposażonych ratowników górskich. Zakres ich czynności obejmuje działania ratownicze na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym poszukiwania zaginionych osób, ale grupa prowadzi także działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa w górach i jaskiniach, działania informacyjne oraz dba o środowisko naturalne.

ZD

foto źródło: www.goprjura.pl

Skip to content