Źródło: zhp.pl/fot. Agnieszka Madetko Kurczab/Konrad Kmieć/Piotr Rodzoch/WOSM

Święto to ma na celu zwiększenie świadomości odnośnie działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie. Mowa oczywiście o Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, czyli corocznym święcie ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w grudniu 2008 roku.

Data obchodów upamiętnia zamach bombowy na placówkę ONZ w Bagdadzie w 2003 roku, w którym śmierć poniosły 22 osoby, w tym Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello. W Polsce jedną z największych organizacji pomocowych jest Caritas, która zrzesza 44 jednostki diecezjalne. Jedną z nich jest Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Nieustannie kontynuujemy dobroczynne programy pomocowe, związane z pomocą międzynarodową. Próbujemy kontynuować pomoc rodzinom w Syrii przy zakładaniu konkretnych działań gospodarczych. Nadal próbujemy walczyć ze skutkami COVID-19. Mamy miejsca, w których możemy zaoferować i realizować kwarantannę. Od września rozszerzamy program przydzielania żywności unijnej dla mieszkańców Częstochowy. Wraz z Wydziałem Społecznym będziemy docierać do prawie 4 tys. osób, które znajdą się w potrzebie na skutek koronawirusa – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje wiele akcji pomocowych. Jedne trwają cały rok, inne – prowadzone są okolicznościowo, jak np. Akcja Wielkanocna. Aby skutecznie pomagać, należy prowadzić nieustanny dialog.

– Dialog mocno się uaktywnił. Jako instytucja pomocowa, musimy uczyć się pokory. W prowadzonych rozmowach nie posługujemy się toporem, ale dialogiem, aby skutecznie, właściwie, dobrze i godnie pomagać ludziom potrzebującym – dodał ks. Marek Bator.

Obchody Dnia Pomocy Humanitarnej mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy na świecie oraz przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Dzień ten jest również okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji oraz uczcić pamięć tych, którzy pełniąc obowiązki, stracili życie.

BNO

Skip to content