2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Akcja #mojaflaga na Dzień Flagi/ źródło fot. www.niepodlegla.gov.pl

2. maja obchodzimy w naszym kraju Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma ono wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Do wywieszenia biało-czerwonej flagi zaprasza m. in. Biuro Programu „Niepodległa”, ponownie organizując akcję #mojaflaga. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie lub w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga – zachęca Jan Kowalski dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział miedzy innymi Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci tacy jak Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski czy Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa i profil Łączy Nas Piłka.
„Polacy wielokrotnie pokazali, że chcą się angażować w świętowanie ważnych rocznic. Ubiegłoroczna akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę ponad miliona internautów. Mamy nadzieję, że w tym roku podobnie wielu okaże dumę z naszych barw narodowych.” – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. W MSWiA powstał m. in. specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, dostępny na stronie ministerstwa https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej. Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie te zasady.

ZD