20-lecie Kaplicy kolejarzy i podróżnych

8 listopada br minęło 20 lat od momentu poświęcenia i oddania do publicznego kultu wiernych pierwszej w Polsce kaplicy dla kolejarzy i podróżnych. Kaplica znajduje się na Dworcu Głównym PKP w Częstochowie. Z tej okazji oraz z przypadającego na 25 listopada wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki pracowników kolei, a zarazem kaplicy dworcowej w Częstochowie, w poniedziałek 26 listopada została odprawiona Mszą św. dziękczynna. Eucharystii przewodził oraz homilię wygłosił bp Antoni Długosz. Biskup Długosz nawiązał do wyjątkowego przesłania, która pozostawiła po sobie patronka pracowników kolei. W trakcie wygłoszonej homilii bp Długosz zwrócił się do zgromadzonych kolejarzy oraz do ich rodzin z ważnym przesłaniem:

Macie piękną i szczególną posługę, która wiąże się z zatroskaniem o drugiego człowieka. Taka jest posługa wszystkich pracowników kolei, zarówno tych, którzy pracują w biurze, i tych, którzy pracują w pojazdach. Spotykacie różnych podróżnych: jedni się śpieszą, ale są też tacy, którzy wchodzą do pociągu, bo nie widzą sensu w życiu i jadą w nieznane… I tu Wam z całego serca życzę, abyście byli ich Aniołami Stróżami, którzy zauważą trudność i niepokój pasażera. Życzę wszystkim pracownikom kolei, abyście mieli oczy, ręce serce Pana Jezusa  – mówił w homilii bp. Długosz.

Dzięki temu, że w kaplicy jest obecny Najświętszy Sakrament, podróżny ma przede wszystkim możliwość zatrzymania się przed Jezusem Eucharystycznym, wyciszenia i pomodlenia. Ponadto, wyruszając w podróż może się zaopatrzyć w książki i czasopisma religijne. Msza św. sprawowana jest codziennie, zarówno w dni powszednie, jak i w uroczystości i niedziele, zawsze o godz. 15.00. Eucharystię poprzedza Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po Mszy św. wystawiony jest przez pół godziny Najświętszy Sakrament do adoracji w ciszy.

PNP

Tagged with