20-lecie Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie

W piątek 27 kwietnia Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, prowadzona przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich, świętowała jubileusz 20-lecia istnienia.

Na ten dzień, specjalnie z Rzymu, przybył superior generalny Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich – br. Robert Schieler. Uroczystość rozpoczęła się w kościele p.w. Matki Bożej Zwycięskiej, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski – bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Jeszcze przed Eucharystią hierarcha podzielił się z nami refleksją dotyczącą znaczenia szkoły w życiu człowieka.

– Szkoła jest przede wszystkim środowiskiem wychowania, a nie tylko organizacją czy instytucją. Wszyscy wiemy, jak dużo zależy od szkoły. To ważne, że są szkoły katolickie. Pracujący w nich nauczyciele uczą w sposób integralny, nie tylko o sprawach doczesnych, ale i wiecznych.

O metodach nauczania św. Jana de La Salle opowiedział wizytator Polskiej Prowincji Braci Szkół Chrześcijańskich – brat Marian Szamrej:

– Pedagogika tego świętego polegała przede wszystkim na bliskości nauczyciela i ucznia, bo członkowie zgromadzenia muszą być dla uczniów starszymi braćmi. Św. Jan de La Salle zalecał również, żeby działać, zapobiegając niewłaściwemu zachowaniu uczniów niż później za nie karać.

Po Mszy św. wszyscy przeszli uroczyście, prowadzeni przez poczet sztandarowy, do budynku Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle, mieszczącego się przy ul. Pułaskiego 71. Tam odbyła się akademia, która była krótką retrospekcją 20 lat historii szkoły. Zebrani wysłuchali również przemówień zaproszonych gości. Głos zabrał m.in. superior generalny Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich – br. Robert Schieler:

– Szkoła im. św. Jana de La Salle [w Częstochowie – przyp. MO] jest ważną wspólnotą w obecnej na całym świecie rodzinie lasaliańskiej, w której każdego dnia milion uczniów, 90 tys. oddanych współpracowników oraz 3600 braci gromadzi się w 79 krajach, aby dzielić się radością ewangelii w środowisku edukacyjnym najwyższej klasy. Jestem zachwycony, że mogę świętować z Wami 20 lat nauczania umysłów i poruszania serc byłych i obecnych lasalian (autorką tłumaczenia jest mgr Joanna Serwiak).

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – br. Piotr Zielonka:

– Gdy miałem 20 lat, przebywałem w nowicjacie braci szkolnych właśnie w tym budynku. Wtedy nikt nawet nie marzył, że rozlegnie się tutaj gwar dzieci i zabrzmi dzwonek wzywający na lekcję. Ponieważ jednak nie ma rzeczy niemożliwych, a są tylko mało prawdopodobne, to mija już 20 lat od momentu, gdy ówczesny arcybiskup częstochowski – Stanisław Nowak – zainaugurował jej działalność. (…) w szkole najważniejszy jest uczeń, jej duszą – nauczyciele i wychowawcy, wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci. (…) Chciałbym serdecznie podziękować dyrektorom, nauczycielom, księżom, pracownikom szkoły i rodzicom, którzy przyczynili się do rozwoju naszej placówki. Wszystkim Państwu dziękuję za uświetnienie naszej uroczystości. Wasza obecność ma dla nas ogromne znaczenie. Przez następne lata będziemy się chlubić takimi przyjaciółmi szkoły.

Po przemówieniach przyszedł czas na występy artystyczne. Nie zabrakło popisów wokalnych, tanecznych, recytatorskich i instrumentalnych. Po zakończeniu akademii wszyscy mieli okazję porozmawiać przy słodkim poczęstunku, wspominając historię szkoły.

20-lecie szkoły to okazja to refleksji i podsumowań. Swoimi przemyśleniami podzieliła się z nami nauczycielka klas 0-3 – Małgorzata Kołodziejska:

– Myślę, że podjęcie pracy w tej placówce było bardzo dobrą decyzją. Wartości, które mam w sercu, przekazuję dzieciom i dzisiaj widać, że ta praca przynosi bardzo dobre efekty. Jestem z tego dumna, a nagrodą są wspaniali absolwenci.

O szkole w samych superlatywach wypowiadają się również obecni uczniowie, czego dowodem są słowa Matyldy Spich z klasy 4:

– W szkole jest bardzo fajnie. Mamy wielu wspaniałych nauczycieli, a przedmioty są interesujące. Możemy też uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. Mamy bardzo dużo godzin języka angielskiego. Poziom nauczania jest wysoki.

Czasy spędzone w murach Szkoły św. Jana de La Salle w Częstochowie bardzo miło wspominają jej absolwenci. Świadczą o tym słowa Alicji Bańczyk:

– Czas spędzony w tej szkole był najlepszym okresem w moim życiu. Bardzo ciepło wspominam moją klasę i nauczycieli, o których zawsze będę pamiętać. W żadnej innej placówce edukacyjnej, do której uczęszczałam, nie spotkałam się z tak życzliwą atmosferą, jaka panuje w Szkole im. św. Jana de La Salle w Częstochowie. Tę szkołę wyróżnia indywidualne podejście do ucznia. Z nauczycielami łączyła nas często przyjaźń.

Szkołę-jubilatkę chwalą także rodzice obecnych jej uczniów. Kinga Polaczek zapisała do niej troje dzieci, ponieważ:

– Jest to szkoła bezpieczna, a na tym zależało mi najbardziej. Poziom nauczania jest tu bardzo wysoki. Wiem to z doświadczeń moich dwóch córek, które są już absolwentkami. Panuje tu również przyjazna atmosfera. Mam świetny kontakt z rodzicami innych uczniów, z nauczycielami i z dyrekcją. To po prostu dobra szkoła. Polecam i zapraszam.

Społeczności Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle pozostaje więc życzyć kolejnych jubileuszy.

MO