21. pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich na Jasną Górę

Po raz 21. dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich spotkało się przed jasnogórskim szczytem, aby wspólnie uczestniczyć w modlitwie. W piątek 13 września w uroczystej Mszy św. uczestniczyło ponad 3 tys. młodych pielgrzymów z całej Polski.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który w homilii mówił, że, w każdym człowieku zawarta jest wiara, niezależnie od tego, czy wierzy w Boga.

– Nie ma ludzi, którzy w nic nie wierzą. Każdy musi w coś wierzyć. Może są tacy, którzy nie wierzą w Pana Jezusa lub Maryję, ale nie da się żyć bez wiary. W podstawowym znaczeniu każdy musi być wierzący, bo każdego dnia komuś musimy uwierzyć. Kiedy rozmawiamy z kolegami czy przyjaciółmi i oni nas do czegoś namawiają, to często im wierzymy, że zaprowadzą nas w dobrą stronę. Każdego dnia, gdy idziecie do szkoły i słuchacie nauczycieli, to tak naprawdę nie sprawdziliście wszystkiego, czego was uczą. Wierzycie mocno w wiedzę, mądrość, waszych nauczycieli i wychowawców. Nie da się uczęszczać do szkoły i w nic nie wierzyć – głosił do młodzieży.

W kazaniu do młodych bp Przybylski wspominał także o rozwadze i o dezinformacji płynącej z nadmiaru informacji.

– Musimy być rozważni, bo w dzisiejszym, świecie wszystko jest skomplikowane. Ojciec Święty Franciszek napisał i powiedział kiedyś, że nigdy w historii świata człowiek nie żył w takiej sytuacji, że w jednej chwili ma tysiące różnych informacji. Wystarczy włączyć, chociażby telewizję. Jedni mówią tak, inni inaczej. Skąd wiemy, co jest prawdziwe? Trzeba to wszystko rozważać, czyli warzyć. Najgorszą i najniebezpieczniejszą rzeczą są ludzie, którzy się nie zastanawiają, są nierozważni. Dzisiaj jest wielu takich ludzi, nie tylko młodych, którzy bezkrytycznie wszystko przyjmują. Maryja chce nas tutaj uczyć rozwagi – dodał biskup.

Wśród przedstawicieli placówek zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich był m.in. Piotr Gawinek, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu.

– Cieszymy się bardzo, że możemy zawierzyć nasze szkoły i pracę Matce Bożej. Jesteśmy tu z uczniami i rodzicami, rozpoczynając w ten sposób rok szkolny. W tamtym roku było ponad 3800 pielgrzymów, myślę, że w tym roku może być nas więcej – przekonywał dyrektor.

W stowarzyszeniu skupione są 123 placówki, stanowiące 20 szkół w 11 województwach.

BNO