25-lecie jasnogórskiej pracy Krzysztofa Świertoka

„Krzysztof Świertok. 25 lat pracy na Jasnej Górze” – to nazwa jubileuszowej wystawy jasnogórskiego fotografa Krzysztofa Świertoka. W sobotę 17 listopada w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbył się uroczysty wernisaż, wystawę wybranych zdjęć z życia klasztoru będzie można oglądać przez 3 tygodnie.

Za pracę na rzecz Jasnej Góry dziękował przeor o. Marian Waligóra, a także o. Jerzy Tomziński, który za kilka dni obchodzić będzie setne urodziny.

Jestem bardzo zadowolony w tej pracy, ja bardzo lubię tu przychodzić i bardzo lubię swoją pracę. Polega ona na fotografowaniu wszystkiego od zdjęć technicznych, archiwalnych, zdjęć pielgrzymów przez oficjeli, którzy tu przyjeżdżają. W latach wcześniejszych tych pielgrzymów było więcej, teraz w pielgrzymkach pieszych wchodzi około 180 tys., więc – jeśli co roku by tyle wchodziło, to przeszło obok mnie 4,5 mln osób. Śmieję się, że przeszedł obok mnie Urugwaj – mówił Krzysztof Świertok.

Krzysztof Świertok urodził się w 1962 r. Jest absolwentem częstochowskiej WSP. W liceum działał w towarzystwie fotograficznym i publikował swoje zdjęcia w lokalnej prasie. W czasie studiów udzielał się w studenckiej agencji fotograficznej; był autorem zdjęć m.in. ze strajku 1981 r. Od 1993 r. jako fotograf klasztoru jasnogórskiego utrwala zarówno wielkie uroczystości, jak i codzienność tego miejsca.

PK