28 września – Światowy Dzień Wścieklizny

800px-Rabid_dog

Dziś – 28 września – obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny – akcję, która ma na celu podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania.

Wścieklizna (łac. rabies) to wyjątkowo niebezpieczna zakaźna choroba wirusowa zwierząt, jednak może się przenieść również na człowieka.

Wirus wścieklizny atakuje ośrodkowy układ nerwowy, powodując w następstwie zapalenie mózgu rdzenia kręgowego. Potoczna konotacja tej choroby to wodowstręt, który związany jest z tym, że człowiek nie jest w stanie poruszyć się ani spożywać żadnych płynów – zaznacza Roman Garbaciak, lekarz weterynarii w Częstochowie.

Możliwość zachorowania na wściekliznę występuje u większości zwierząt: dzikich i domowych (najczęściej są to lisy, nietoperze, psy, koty, a także u zwierząt hodowlanych: krowy, świnie czy konie) oraz u ludzi.

Do zakażenia wirusem wścieklizny u człowieka dochodzi w wyniku pokąsania przez chorego: psa, kota, konia, świnię, nietoperza czy lisa. Wirus wścieklizny, który znajduje się w ślinie, może także pojawić się w organizmie ludzkim poprzez otwartą ranę – podkreśla Roman Garbaciak.

Oznacza to, że mając na ciele jakiekolwiek skaleczenie, jesteśmy narażeni na tego typu niebezpieczeństwo. Ponadto spożywanie mięsa z nieznanego źródła stanowi dla nas ryzyko zarażenia się wścieklizną.

Najbardziej niebezpiecznymi miejscami pokąsaniami są miejsca w organizmie żywego stworzenia, znajdujące się najbliżej głowy (głowa, szyja klatka piersiowa). Rozwój tej choroby wynosi – w zależności od miejsca pokąsania – od kilku dni do roku (gdy miejscem zakażonym jest obwodowa część ciała, typu palce, stopy, dłonie) – informuje częstochowski lekarz weterynarii.

Jedynym i – jednocześnie – najbardziej skutecznym sposobem uniknięcia tej choroby jest unikanie kontaktu ze zwierzętami, u których można podejrzewać wystąpienie tej groźnej przypadłości. Pamiętajmy również o tym, aby chronić nasze zwierzęta, zapewniając im właściwą opiekę oraz regularne szczepienia ochronne.

Paulina Izdebska

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content