36 mln zł na budowę stadionu Rakowa

Dobra informacja dla kibiców i miłośników RKS Rakowa Częstochowa: miasto otrzyma łącznie 36 mln zł na budowę nowego stadionu klubu. Informację tę ogłoszono podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Senatora RP Artura Warzochę, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Częstochowy.

W konferencji uczestniczył Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Decyzją Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki obiekt został wpisany na listę obiektów strategicznych do realizacji w tzw. Planie rocznym. Co to oznacza w praktyce? To, że miasto na ten czas otrzyma dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Wiem, że władze miasta skrzywią się, że to za mało, ale to dopiero początek. Praktyką Ministerstwa Sportu i Turystyki jest to, że najpierw dofinansowujemy określoną kwotą, w tym wypadku będzie to 27% kosztów kwalifikowanych. Gdy ruszy inwestycja, w następnych latach dofinansujemy inwestycję kolejnymi transzami. Do Planu rocznego wpłynęło 97 zgłoszeń na łączną kwotę 1 mld 60 mln. Dofinansowanie otrzymają 34 inwestycje na kwotę 260 mln zł – mówił wiceminister Jarosław Stawiarski.

Jak podkreślał Senator Artur Warzocha, jego starania na rzecz klubu RKS Raków Częstochowa nie są uzależnione od wyniku wyborów.

Samorząd częstochowski został niejako przymuszony do tego, żeby Prezydent Matyjaszczyk podpisał wniosek o budowę nowego stadionu Rakowa. Nie może być inaczej, ponieważ jesteśmy na obiekcie miejskim zarządzanym przez MOSiR. To jest dla mieszkańców naszego miasta, którzy korzystają z tego obiektu, którzy są fanami piłki nożnej, którzy przyprowadzają tu swoje dzieci. Wstyd przed całą Polską, aby klub z takimi tradycjami trenował i rozgrywał swoje mecze na obiekcie przypominającym – jak powiedział minister Stawiarski – końcówkę epoki Gomułki. Jeżeli ja zostanę prezydentem, będę robił wszystko, aby pozyskać dodatkowe środki, żeby baza piłkarska w Częstochowie była na najwyższym poziomie. Bez względu na to, jaką rolę publiczną będę pełnił po 21 października, nowy stadion RKS Raków po prostu powstanie – mówił Artur Warzocha.

PK