38. rajd z okazji 60-lecia Automobilklubu Częstochowskiego

W tym roku Automobilklub Częstochowski obchodzi swoje 60-lecie. Z tej okazji zaprasza na 38. rajd turystyczny po wspaniałych trasach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, który odbędzie się w piątek, 23 sierpnia.

Impreza połączona będzie z nocnym wyścigiem pojazdów zabytkowych w centrum Częstochowy. Jego start planowany jest na godz. 20.00.

– Wyścigi będą odbywały się na dwóch parkingach obok Hali Częstochowa oraz na drodze żużlowej obok hali. Załogi przyjeżdżają tu, aby pokazać samochody w ruchu, oraz ich zachowanie podczas wyścigu. Najstarsze modele są z 1937 roku, czyli mają powyżej 80-ciu lat. Ciekawostkę stanowi fakt, że jest to wyścig na dochodzenie, więc publiczność będzie mogła obserwować dwa samochody startujące w przeciwnych kierunkach i obserwować, który z nich przejdzie na metę jako pierwszy – zdradził Marcin Stryczak, prezes Automobilklubu Częstochowskiego.

Wyścig połączony będzie z otwarciem jubileuszowej wystawy automobilklubu w Muzeum Częstochowskim. Ekspozycję będzie można zwiedzać od soboty, 24 sierpnia.

– Wystawa i zdjęcia w większości pochodzą z prywatnych zbiorów. Bardzo ciężko trafić na takie zdjęcia gdziekolwiek. Oprócz fotografii i materiałów multimedialnych, mamy też pamiątki w postaci pucharów, plakietek, dyplomów, kart członkowskich oraz drobiazgów, takich jak książki telefoniczne – mówił Jarosław Podsiedlik, przewodniczący Komisji Pojazdów Zabytkowych.

Po oficjalnym otwarciu wystawy, w sobotę od godziny 15.00 na placu Biegańskiego będzie trwał pokaz elegancji. Ten jednak nie będzie mieć nic wspólnego z modą.

– Na pokazie będzie prawie 50 zabytkowych, ciekawych samochodów. Zaczniemy Astonem Martinem z 1937 roku, który jest perełką wśród naszych rajdowców. Będzie też wiele ciekawych pojazdów zza wschodniej granicy, będą pojazdy japońskie, niemieckie i amerykańskie. Mamy przekrój wszelakiej motoryzacji – dodał przewodniczący komisji.

Podsumowaniem rajdu będzie konkurs na najładniejszy pojazd oraz bal komandorski.

BNO