43. Piesza Pielgrzymka Skałeczna na Jasną Górę

„Napełnijcie się Duchem, a nie grzechem” – to wezwanie św. Pawła Apostoła skierowane do Efezjan stało się hasłem 43. Pieszej Pielgrzymki Skałecznej.

Po 6 dniach rekolekcji w drodze, pątnicy z prowadzonej przez paulinów krakowskiej parafii św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa, dotarli do Matki Bożej Jasnogórskiej.

– Poprzez Słowo Boże chcieliśmy zaprosić naszych pątników, aby napełniali się Łaską Ducha Świętego, żeby żyli cały czas w Łasce Uświęcającej, ponieważ kto jest napełniony Duchem Świętym, ma w sobie pokój i radość. Owoce i dary Ducha Świętego aktualizują się, dzięki czemu możemy żyć szczęśliwie tu, na ziemi. Bez Ducha Świętego rodzi chaos i grzech – mówił o. Grzegorz Zakrzewski, który już po raz czwarty prowadził Kompanię.

Pielgrzymów w Sanktuarium powitała delegacja paulinów na czele z o. Janem Poteralskim. Podprzeor Jasnej Góry nazwał skałecznych pątników bohaterami XXI wieku i podziękował za ich odwagę w głoszeniu Chrystusa.

– Dziękujemy za waszą postawę wiary i odważnego przyznawania się do Pana Jezusa. Idąc przez wioski, pola i miasta z różańcem w ręku za krzyżem, byliście świadkami żyjącego Jezusa w XXI wieku na Polskiej Ziemi – powiedział przeor.

Pierwsza piesza pielgrzymka ze Skałki na Jasną Górę odbyła się w 1976 roku. Wzięli w niej udział studenci i absolwenci krakowskich uczelni, skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego „Skałka”. Inicjatorem pielgrzymki był o. Rufin Abramek, wieloletni duszpasterz akademicki, a następnie przeor Jasnej Góry. Pielgrzymi Skałeczni tradycyjnie wyruszają w drogę 15 lipca w uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej.

BNO
Źródło: Radio Jasna Góra