500 plus – tysiące wniosków, błędy i Internet

dziecko szkola kr

Od 1 kwietnia można składać podania w sprawie przyznania świadczenia w programie 500+. W Częstochowie dużą popularnością cieszy się droga elektroniczna składania wniosku. W wypłacającym świadczenia dla mieszkańców miasta MOPS nie widać kolejek, wymagane było jednak przeszkolenie w sprawie programu 25 osób.

Rano 6 kwietnia było złożone już ponad 4 tys. wniosków, z czego ok. 2 tys. 300 w wersji papierowej i ponad 1750 wniosków w wersji elektronicznej. Urzędnicy nie poprawią jednak za rodziców błędów w dokumentacji. – Pracownik nie może skorygować takiego błędu – mówi Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Wtedy osoba, która złożyła wniosek będzie wzywana albo do poprawienia, uzupełnienia tego wniosku, bądź też ponownego złożenia, jeśli rzeczywiście błędy będą spore bądź nie będzie się dało ich skorygować już w tym właściwym wniosku.

Obsługą wniosków w papierowej formie zajmują się dodatkowi pracownicy. Ośrodek miał wiele zgłoszeń, mógł więc dokonać wyboru pracowników. Kandydaci musieli się wymagać wiedzą w zakresie prawa i administracji już przystępując do konkursu.

Wniosek można bez konsekwencji złożyć aż do 1 lipca. Forma wniosku nie ma wpływu na kolejność jego rozpatrzenia. W pierwszej kolejności najprawdopodobniej będą wypłacane świadczenia na drugie i kolejne dziecko. Na fundusze w każdym przypadku trzeba poczekać. – Wniosek jakby początkuje pewien proces. Proces to jest przeanalizowania całego, dość długiego wniosku przez pracownika. […] Jeśli mamy do przeanalizowania sytuację dochodową, również te sytuację analizujemy w porozumieniu z innymi instytucjami, więc to też może chwilę potrwać. Następnie jest wydawana decyzja administracyjna, która musi być skutecznie doręczona. Musimy to doręczyć i musimy mieć pewność, że osoba taką decyzję odebrała. I dopiero wtedy może nastąpić wypłata świadczenia – mówi Olga Dargiel.

Osobiście wniosek można złożyć przy ul. Nowowiejskiego 26 lub przy al. Niepodległości 20/22. Pierwszy wniosek drogą elektroniczną wpłynął 1 kwietnia już 52 minuty po północy.

Krzysztof Rygalik

Skip to content