79. rocznica Zbrodni Katyńskiej przy Dębach Pamięci w Częstochowie

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Częstochowie uroczystości upamiętniające poległych Polaków z naszego regionu corocznie przypadają 12 kwietnia.

Ceremoniał wojskowy rozpoczął się punktualnie o godzinie 10:00 na Placu Katyńskim przy dębach pamięci poświęconych ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. W uroczystości uczestniczyła m.in. Anna Bielecka, prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie, która podkreślała, że jej obecność jest nie tylko służbowym obowiązkiem:

– Na uroczystości uczestniczę rodzinnie, nie tylko jako prezes stowarzyszenia. Przychodzę tutaj ze względu na mojego dziadka, porucznika Mikołaja Rudenko, który był w Korpusie Ochrony Pogranicza. Został jeńcem Kozielska i zginął w Katyniu – wspomina Anna Bielecka, prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie.

Częstochowskie Dęby Pamięci upamiętniają ponad 70 z blisko 300 ofiar z regionu częstochowskiego. Zdaniem Anny Bieleckiej liczba sadzonych drzewek będzie rosła.

– Dolinka powstała na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej. W tej chwili dosadzane są nowe dęby. Mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej – dodaje prezes stowarzyszenia.

Wśród zgromadzonych na Placu Katyńskim znaleźli się przedstawiciele rodzin katyńskich, duchowieństwo, a także reprezentanci częstochowskich szkół. Odczytano apel poległych, modlono się też za zmarłych. Na 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej planowane jest wydanie publikacji związanej z częstochowskimi nauczycielami poległymi w tamtym czasie.

BNO