Częstochowa uczciła 84. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, Pierwszego Marszałka Polski. Uroczystości miały miejsce na placu Biegańskiego, przy pomniku marszałka, w niedzielę, 12 maja.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego dr Mariusz Kolmasiak z częstochowskiego Oddziału Związku Piłsudczyków RP odczytał opis śmierci Józefa Piłsudskiego. Następnie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem marszałka.

Po uroczystościach na placu Biegańskiego dr Mariusz Kolmasiak wygłosił w ratuszu wykład o śmierci i uroczystościach pogrzebowych Józefa Piłsudskiego. Powiedział również, jakie nastroje panowały w Polsce po śmierci marszałka. – Gombrowicz powiedział, że Polska po śmierci Piłsudskiego ruszała w nieznane najeżone niebezpieczeństwami – i tak się stało. Kilka lat później wybuchła II wojna światowa. Oczywiście Piłsudski pewnie nie byłby w stanie jej zapobiec ani obronić Polski przed najeźdźcami, ale myślę, że gdyby marszałek żył, sytuacja Polski wyglądałaby inaczej.

W uroczystościach upamiętniających rocznice związane z wybitnymi Polakami regularnie uczestniczy delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Częstochowie na czele z nauczycielem historii Robertem Kokotem. – Nie jest to okrągła rocznica, niemniej jednak pozostaje ważnym wydarzeniem. Poczet sztandarowy z naszej szkoły zawsze jest obecny podczas takich uroczystości. Jako nauczyciele staramy się uczyć dzieci patriotyzmu i krzewić miłość do ojczyzny – dodaje nauczyciel.

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Był Pierwszym Marszałkiem Polski, Naczelnikiem Państwa, Wodzem Naczelnym Wojska Polskiego, mężem stanu, politykiem, twórcą Legionów, zwycięskim wodzem wojny polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content