94. rocznica utworzenia diecezji częstochowskiej

W tym roku mija 94. rocznica utworzenia diecezji częstochowskiej. 28 października 1925 roku Papież Pius XI wydał bullę „Vixdum Poloniae unitas”, ustanawiając nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce.

W ramach nowo powstałej metropolii krakowskiej ustanowiono pięć diecezji, wśród których była także diecezja częstochowska. Dla uczczenia tak ważnej daty metropolita częstochowski abp Wacław Depo odprawił w niedzielę, 27 października Mszę św. w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Jak podkreślił, to dobry czas, aby sięgnąć pamięcią do początków naszej diecezji.

– Powracamy do tajemnicy Kościoła, którym my sami jesteśmy. Musimy jednak pamiętać, że bez odniesienia do Chrystusa, który jest fundamentem położonym przez samego Boga, nie byłoby Kościoła. Kościół jest znakiem zbawienia dla ludzi, poprzez Chrystusa w Duchu Świętym i dlatego cała Trójca Święta musi być właściwie na nowo odkrywana w naszym życiu, ponieważ weszliśmy w Jej życie przez sakrament Chrztu Świętego – powiedział metropolita częstochowski.

Diecezja częstochowska powstała obok archidiecezji krakowskiej oraz diecezji katowickiej, kieleckiej oraz tarnowskiej. Jedną z najważniejszy dat w jej historii jest 25 marca 1992 roku, kiedy to bullą Jana Pawła II „Totus tuus populus” diecezja częstochowska stała się archidiecezją.

– Papież Jan Paweł II dokonał nowej reorganizacji granic diecezjalnych, dlatego staliśmy się nową metropolią, składającą się z diecezji sufragalnych (radomska i sosnowiecka). Podział miał za cel przybliżenie tajemnicy Kościoła w wymiarach lokalnych wszystkim ludziom – dodał abp Wacław Depo.

Pierwszym arcybiskupem metropolitą został ówczesny biskup częstochowski dr Stanisław Nowak. Archidiecezja częstochowska obejmuje obecnie 4 regiony duszpasterskie (częstochowski, radomszczański, wieluński i zawierciański) oraz 36 dekanatów, 312 parafii i 3 rektoraty.

Niedzielną Eucharystię uzupełniał Chór Archikatedry – Basilica Cantans wraz z dyrygentem Włodzimierzem Krawczyńskim. Rocznica powstania diecezji to także data konsekracji katedry częstochowskiej przez ks. bp. Teodora Kubinę w 1950 roku oraz rocznica jej poświęcenia.

BNO