„Abba Ojcze”, czyli muzyczne uwielbienie na Jasnej Górze

Koncert “Abba Ojcze” Jasna Góra 14.08.2020 r./fot. Zbyszek Derda/Radio Fiat

Na Jasnej Górze uroczystości Wniebowzięcia NMP rozpoczęły się już dzisiaj (14 sierpnia). Wierni modlili się podczas Mszy św. w bazylice, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a następnie śpiewali na chwałę Bożą podczas koncertu na błoniach jasnogórskich.

Podczas Mszy św. o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, przywitał pielgrzymów z 309. Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. Podziękował im za trud pokonania wielu kilometrów, jaki włożyli, aby przybyć do Jasnogórskiej Pani. Duchowny podkreślił, że „Maryja uczy wiary i prawdziwego zaufania do Chrystusa”.

– Jej wiara, ufność i zdolność do codziennego dźwigania krzyża, a także wielka miłość i czułość wobec swoich dzieci kazała Wam ponownie wyjść z domów. Pielgrzymować fizycznie i duchowo przez 9 dni, aby stanąć przed Nią w Kaplicy Cudownego Obrazu.  

Po Mszy św., o godz. 21, Apelem Jasnogórskim rozpoczęto widowisko muzyczne zatytułowane „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”. Na błoniach jasnogórskich wystąpiła plejada polskich gwiazd pod batutą Piotra Rubika. Zespół Pectus, Halina Mlynkova, Łukasz Zagrobelny, Rafał Brzozowski stanowili jedynie część grupy znanych artystów, którzy przyjechali do Częstochowy. Łącznie na scenie zobaczyliśmy kilkudziesięciu wykonawców i muzyków, którzy zaśpiewali dla Matki Bożej i św. Jana Pawła II. Jak mówi Filip Lato, znany m.in. z siódmej edycji programu The Voice of Poland, udział w tak wyjątkowym koncercie to szczególne wyróżnienie.

– Jest to dla mnie wyjątkowa i niepowtarzalna okazja. Na co dzień nie występuje się w tak pięknie przygotowanych koncertach i do tego przygotowanych przez Piotra Rubika. Nawet jeśli biorę udział w tak dużych koncertach to nie w tak wyjątkowym miejscu jak Jasna Góra.

Dla Sargisa Davtyana, zwycięzcy „Debiutów” Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu z 2019 roku, występ na jasnogórskich błoniach to jednocześnie pierwsza wizyta w Częstochowie. Jak mówi młody wykonawca, wiara zawsze stanowiła dużą wartość w jego życiu, a udział w koncercie to wspaniała okazja dziękczynienia za otrzymane z nieba łaski.

– Przede wszystkim zdecydowałem się zaśpiewać na koncercie, ponieważ zaproponowano mi zaśpiewanie cudnego utworu pt. „Czarna Madonno”. Zaśpiewam ze wspaniałymi artystami w wyjątkowym miejscu, które w Polsce jest symbolem wiary. Bardzo się cieszę, że mogłem tu dzisiaj przyjechać.

Na scenie wystąpiła również Aleksandra Nykiel, zwyciężczyni „Szansy na Sukces”.

– Gdy dostałam telefon z inicjatywą, żeby zaśpiewać na Jasnej Górze to od razu się zgodziłam. Jeśli mogę śpiewać na chwałę Bożą, nie waham się ani chwili. Bóg odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę.

Wśród plejady śpiewających gwiazd był też Darek Malejonek, dla którego Jasna Góra to doświadczenie duchowej przemiany i wielkiej miłości Boga.

– Dla mnie Jasna Góra i Zakon Paulinów są bardzo ważne. To paulini wymodlili u Matki Bożej moje nawrócenie. Na Jasną Górę wracam po umocnienie. Tam mogę być z Maryją sam na sam, znajduję ukojenie i nabieram sił do życia.

Koncert na błoniach jasnogórskich dedykowany był św. Janowi Pawłowi II, o czym mówi Marian Florek, redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela.

– Jan Paweł II jest w naszych sercach, choć niektórzy wspominają go często tylko przez pryzmat zamiłowania do kremówek wadowickich. Zapominamy, że to był wielki święty, którego nauczanie jest uniwersalne. Napisał wspaniałe prace teologiczne, z których powinniśmy czerpać wiedzę. Był z nami na ziemi i duchowo nadal jest. Czy to się komuś podoba czy nie, my chrześcijanie śpiewamy głośno „Abba Ojcze”. Mamy prawo demonstrować naszą wiarę.

Podczas koncertu artyści wykonali na scenie ulubione pieśni Papieża takie jak „Barka” czy „Abba Ojcze”. W śpiewanie włączyć się również publiczność. Każdy uczestnik koncertu otrzymał książeczkę z tekstami wykonywanych utworów, aby razem z artystami śpiewać na chwałę Bożą.

Wieczór uwielbienia zatytułowany „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” był muzycznym dziękczynieniem za życie św. papieża Polaka oraz zwycięstwo podczas bitwy polsko-bolszewickiej, nazywanej „Cudem nad Wisłą”.

ABK

Skip to content