Abp Depo do nowych lektorów: bądźcie świadkami Chrystusa

Archidiecezja częstochowska ma nowych lektorów. W niedzielę, 2 grudnia w kościele seminaryjnym odprawiona została uroczysta Msza św., podczas której 120 osób przyjęło posługę lektora. Każdy z nowo pasowanych lektorów otrzymał z rąk abp. Wacława Depo Pismo Święte. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski.

 – Wspominając swoje czasy, to cieszę się bardzo, że dzisiaj to otwarcie drogi dla młodych chłopców jest już czymś normalnym, bo dla nas w latach 70. była to bardzo trudna droga. Po Soborze, kiedy przygotowywaliśmy się do przyjęcia tego daru, jakim jest czytanie Pisma św. w Kościele, było to możliwe dopiero w seminariach. Teraz oni mają taką możliwość wcześniej i jest to dobry znak Kościoła, który wychodzi naprzeciw wielu potrzebom, a oni bardziej świadomie odnajdują się w Kościele – mówił abp Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski zwrócił się do nowych lektorów z bardzo ważnym przesłaniem:

– Drodzy młodzi przyjaciele, niech zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą sposobnością do realizowania tych prostych posług, do których wyznacza was dzisiaj z błogosławieństwem Kościół. Bądźcie świadkami Chrystusa w swoich rodzinach, ale postarajcie się również zwiększyć światło prawdy w waszych szkołach, parafiach i gdziekolwiek jesteście – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Niedzielna uroczystość była poprzedzona rekolekcjami ewangelizacyjnymi w Świętej Puszczy dla kandydatów na lektorów. Zadaniem lektora jest odczytywanie fragmentów z Pisma Świętego (z wyjątkiem Ewangelii), a przy braku diakona lub kantora zapowiadanie wezwań modlitwy powszechnej. W czasie procesji na wejście, gdy nie ma diakona, lektor może także wnieść księgę Ewangelii.

PNP

Tagged with