Abp Nowak: Krzyż jest naszą nadzieją

W poniedziałek 23 września parafia św. Wojciecha BM w Częstochowie gościła pielgrzymów, którzy przybyli do świątyni w ramach dekanalnej pielgrzymki chorych.

Do kościoła św. Wojciecha BM pielgrzymowały dekanaty: NMP Jasnogórskiej, Świętokrzyski, św. Wojciecha w Częstochowie, Miedźnowski, Mstowski, Mykanowski i Truskolaski.

Jest to szczególny dzień w tym wymiarze, że kilka dekanatów gromadzi nasza świątynia. Po drugie ten piękny dzień ma szczególny akcent, ponieważ wspominamy w liturgii św. o. Pio – wielkiego czciciela Eucharystii, ale jednocześnie wielkiego świętego, pochylającego się nad ludzkim cierpieniem i słabością. Pragniemy, aby ten dzień w naszej wspólnocie parafialnej był przeżyty jako umocnienie dla chorych i cierpiących – mówi proboszcz parafii, ks. prał. Stanisław Iłczyk.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył abp senior Stanisław Nowak:

Każdy wiek ma swoją wielką rolę do odegrania w Kościele. Starsi ludzie są tym bardziej ważni. W Ewangelii słyszymy, że Bóg wybrał to co słabe, żeby zawstydzić tych, którzy są mocni. Wiadomo, że ludzie starsi i schorowani niosą większy krzyż. Dlatego nie możemy lekceważyć starości. Trzeba im służyć i pomagać żyć.

W homilii abp Nowak podkreślał, że Krzyż Święty jest naszą nadzieją i jako chrześcijanie powinniśmy oddawać mu należytą cześć:

Krzyż to cała nasza nadzieja. To coś Najświęteszego i Najdroższego. Nieraz widzimy Krzyż szary, bolesny i kanciasty, ale jednocześnie świeci Zmartwychwstaniem. Wielki jest Krzyż Święty. Przed Nim tak jak przed Najświętszym Sakramentem upadamy na twarz.

Podczas Eucharystii hierarcha zwrócił uwagę na cel pielgrzymki, utożsamiając się z obecnymi pielgrzymami:

Kochani chorzy, mniej sprawni, starsi – ja pewnie jestem jednym z bardziej zaawansowanych w czasie i jestem tu z wami. Jestem jednym z was i dlatego wszyscy wyciągamy ręce prosząc Boga, by przyszedł nam z pomocą w naszych trudnościach i cierpieniach.

Po Mszy św. pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie lourdzkim, czyli indywidualnym błogosławieństwie chorych Najświętszym Sakramentem. Chorzy mogli także ucałować relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

KF