Ponad 60 tysięcy wiernych uczestniczyło na Jasnej Górze w czwartek, 15 sierpnia w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – odpuście wieńczącym pierwszy szczyt pielgrzymkowy.

W rozmowie z Radiem Fiat metropolita częstochowski abp Wacław Depo powiedział, że miłość pozwala zrozumieć i odkryć treść dzisiejszej uroczystości. – Treścią nieba będzie miłość. Dzisiaj Chrystus zwycięża poprzez swoją Matkę, kiedy z duszą i ciałem bierze Ją do nieba. Ona pierwsza uczestniczy w Jego zwycięstwie nad śmiercią i grzechem. Odkrywajmy wciąż na nowo miłość i prośmy Ducha Świętego, aby odnowił w nas miłość, która wiąże się z wiarą.

Abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź zaznaczył, że uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej ma wiele wymiarów. – To uroczystość maryjna, święto plonów zwane świętem Matki Bożej Zielnej, ale także święto Wojska Polskiego, czyli żołnierza.

Abp Głódź dodał, że uroczystość wpisuje się w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą i Stolicą Apostolską. – Stabilność państwa oparta została na dwóch filarach. Po pierwsze, dzięki papieżowi Piusowi XI nawiązano stosunki dyplomatyczne. Rodziła się Rzeczpospolita i trzeba było oprzeć ją także na silnym fundamencie dyplomatycznym, jakim jest Stolica Apostolska. Po drugie, trzy miesiące później utworzony został Ordynariat Polowy, czyli duszpasterstwo wojskowe. Dzisiaj trzeba przypominać o tych rocznicach.

Centralnym punktem obchodów uroczystości Wniebowzięcia NMP była suma pontyfikalna, której przewodniczył abp Jan Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Koncelebrowali m.in.: abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Benjamin Ndiaye, metropolita Dakaru; abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański; bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP; abp senior Stanisław Nowak, abp senior archidiecezji częstochowskiej; ks. Daniel Tumiel z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej; ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski i księża przewodnicy pieszych pielgrzymek.

Licznie zebranych wiernych powitał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. – Drodzy pielgrzymi, serdecznie witam was w uroczystość Wniebowzięcia NMP, na którą przybyliście, często nie szczędząc trudu przez wiele dni. Pielgrzymka jest znakiem wędrówki przez ziemskie życie do domu naszego Ojca, który jest w niebie. Chcemy, aby nasze oczy były utkwione w niebo. Naszą przewodniczką na tym szlaku jest Maryja.

W homilii abp Jan Pawłowski nawiązywał do historii Polski i walki o wierność Bogu i Maryi. Hierarcha przypomniał również fakt ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską. Arcybiskup zaznaczał, że Kościół, mimo grzeszności, dąży do świętości. Delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej odniósł się również do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Polski. – My, Kościół Chrystusowy, będziemy bronić prawdy, miłości, piękna, rodziny, życia ludzkiego i naszej wiary za wszelka cenę. Nie możemy się dać zastraszyć! “Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” Będziemy tworzyć dobro, dobrze działać, dobrze żyć, choćby nas mieli wyśmiać, wytknąć palcem, ukarać. Będziemy czynić dobro, bo dobro, piękno i miłość to nasze drogi ziemskiego pielgrzymowania ku niebu – podkreślił ks. arcybiskup.

Hierarcha zwrócił się także do ludzi młodych. – Jesteście cudami miłości waszych rodziców. Wy będziecie tworzyć jutro. Tu, na tej ziemi, będziecie o tym jutrze decydować. Nie gdzieś w Brukseli czy w innych stolicach, ale tutaj nad Wisłą i Odrą, gdzie żyją i biją polskie serca. Chcę wam powiedzieć, a poprzez was także tym, którzy myślą, że jeżeli wszystko rozwalą, wyśmieją, popsują, to będzie dopiero “wow”, cool, to będzie postęp, chcę powiedzieć słowami polskiego poety: “Nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść. Na nich się jeszcze święty ogień żarzy i miłość ludzka stoi tam na straży, i wy winniście im cześć!’” 

Abp Pawłowski zachęcał również do postawy patriotycznej. – Pan Jezus przyszedł na świat w ludzkiej rodzinie, w konkretnym kraju, wszedł w naszą ludzką historię. Nie wstydź się twojej rodziny, rodziców, dziadków, nie wstydź się polskiej ziemi, naszej biało-czerwonej i białego orła. 

– Chcemy z tego miejsca powiedzieć także tym, którzy nas prześladują, którzy pozwalają sobie na świętokradzkie niszczenie naszych wartości, na obrażanie i wyśmiewanie Matki Najświętszej, Eucharystii, Kościoła, tym pseudoartystom, pseudopolitykom, chcemy im powiedzieć, także parafrazując mocne słowa Jana Pawła II: Nawróćcie się! – kontynuował abp Jan Pawłowski. – Przyjdzie dzień sądu i chcesz, czy nie chcesz, staniesz przed Bogiem, wierzysz czy nie, staniesz przed Bogiem! Oby się nie okazało, że tak Go obraziłeś, że będziesz na wieki potępiony. Bo Bóg jest miłosierny, ale też sprawiedliwy! – powiedział abp Pawłowski.

– Jesteśmy i zawsze będziemy przeciwni złu, ale zawsze otwarci na każdego człowieka. Bo chcemy dobra, wiecznego dobra wszystkich ludzi, także tych, którzy źle nam życzą i nas obrażają – dodał homileta.

– Niechaj od jasnogórskiego tronu Królowej Polski popłynie dzisiaj wielki znak pokoju do wszystkich Polek i Polaków. Spróbujmy odłożyć na bok wszystkie egoistyczne antagonizmy, te podziały na “ty” i “ja”, spróbujmy poczuć się znowu polską rodziną, gdzie każdy ma miejsce, godność, i własne zdanie respektujące drugiego. Czasem łączy nas piłka nożna, czasem siatkówka, skoki narciarskie i inne sporty, kiedy nasi odnoszą sukcesy. Czyż więc nie może i nie powinna nas połączyć Polska, jej dziś i jutro? – pytał abp Jan Pawłowski.

Po Komunii św. abp Wacław Depo poświęcił kwiaty i zioła, ponieważ 15 sierpnia jest również obchodzony jako święto Matki Bożej Zielnej. Złożono też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Na zakończenie Mszy św. abp Jan Pawłowski przekazał wiernym słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka podczas modlitwy Anioł Pański. – Dziś w Częstochowie, w Polsce zgromadziło się wielu pielgrzymów, aby świętować Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i uczcić stulecie przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską. Przesyłam pozdrowienia wszystkim zgromadzonym u stóp Czarnej Madonny i zachęcam ich do modlitwy za cały Kościół.

Podczas sumy pontyfikalnej śpiewał Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, a grał Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

Maciej Orman

wykorzystano informacje BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content