Abp W. Depo: Nie poprzestawajmy tylko na podziwianiu Maryi

Dziesiątki tysięcy pielgrzymów z Polski i z zagranicy przybyło 15 sierpnia na Jasną Górę, aby wziąć udział w Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Papież Pius XII ogłosił prawdę o wniebowzięciu Matki Bożej dogmatem wiary. Jak powiedział bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, wniebowzięcie Matki Bożej jest bardzo mocno udokumentowane w Tradycji Kościoła katolickiego:

– Ewangelia jest oczywiście bezwzględnym i bezspornym fundamentem, na którym opieramy naszą wiarę, ale z niego wynika również wiele innych prawd wiary, które Kościół uznaje za dogmaty. Tradycja Kościoła od samego początku podaje, że Maryja w zupełnie wyjątkowy sposób została przeniesiona do nieba. Maryja wskazuje każdemu z nas kierunek życia – mamy tak żyć, żeby z ciałem i duszą zostać wziętymi do nieba. To bardzo ważne, że w dogmacie o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny jest mowa właśnie o ciele i duszy. Tak więc nasza dusza i nasze ciało są przeznaczone do zmartwychwstania.

Wymowę uroczystości krótko skomentował także bp Henryk Tomasik z diecezji radomskiej:

– Wniebowzięcie jest ukoronowaniem przywilejów, jakimi Bóg obdarzył Maryję. Dzisiejsza uroczystość mobilizuje nas do tego, aby wpatrzeć się w Matkę Najświętszą, która uczy nas wierności Chrystusowi. Chcemy naśladować Matkę Najświętszą w tym patrzeniu w niebo.

Główne uroczystości rozpoczęły się na placu przed szczytem jasnogórskim o godz. 11.00. Licznie zebranych pielgrzymów przywitał o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny zakonu paulinów. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jak powiedział, wniebowzięcie Matki Bożej to znak zwycięstwa miłości Boga:

– Przeżywając wraz z całym Kościołem Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uwielbiamy wielkie zwycięstwo miłości Chrystusa w Jego Matce, Maryi. Dobrze oddają to słowa modlitwy brewiarzowej z wigilii dzisiejszej uroczystości: “To Bóg uczynił Ciebie stopniem łaski, po którym zeszedł, by zamieszkać z nami. I dla nas stań się drogą wzwyż wiodącą, do domu Ojca”. Wniebowzięcie Maryi pokazuje nam, jak wielkie są rozmiary zwycięskiej miłości Chrystusa nad grzechem i śmiercią. (…) Maryja jest w chwale. Cały zatem człowiek, po dramacie grzechu pierworodnego – owej pierwszej samowystarczalności życia poza Bogiem – został cudownie odnowiony, właśnie w Maryi niepokalanie poczętej i dziś wniebowziętej.

Abp Wacław Depo odniósł się również do 98. rocznicy bitwy warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą:

– 15 sierpnia 1920 r. głęboko wpisał się nie tylko w historię naszej Ojczyzny. To był przełomowy moment obrony cywilizacji europejskiej, w której trwamy od pokoleń! Nie wszyscy chcą to uznać, że tamten dzień i następujące po nim wydarzenia były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi zwycięskiej i cudem jedności Polaków, broniących po wielu latach zaborów odzyskanej Ojczyzny!

Hierarcha podkreślił także konieczność zjednoczenia Polaków:

– Prawda o pięknym człowieczeństwie Matki Zbawiciela, za łaską Boga, niech stanie się dla nas, dla naszego pokolenia i przyszłych pokoleń nowym tchnieniem Ducha Świętego w budowaniu utraconej jedności ludzi tworzących w kraju i poza granicami Najjaśniejszą Rzeczpospolitą! Prośmy o tchnienie Ducha Świętego!

Abp Wacław Depo zakończył homilię wezwaniem do modlitwy:

– Módlmy się do Boga, aby za wstawiennictwem Maryi pozwolił nam zrozumieć, jak cenne jest w Jego oczach życie każdego z nas, aby umocnił naszą wiarę w życie wieczne i aby nas uczynił ludźmi nadziei dla lepszej przyszłości Polski, Europy i świata.

Eucharystię koncelebrowali m.in.: abp senior Stanisław Nowak, abp Roger Pirenne z archidiecezji Bertoua w Kamerunie, bp Andrzej Przybylski i bp Henryk Tomasik.

Podczas Mszy św. śpiewał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który wystąpił z koncertem również po Eucharystii.

Na zakończenie Mszy św. chętni złożyli przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a abp Salvatore Pennacchio poświęcił zioła i kwiaty, które Polacy, zgodnie z tradycją, przynoszą do kościoła właśnie 15 sierpnia. W tradycji ludowej dzień ten jest znany jako Święto Matki Bożej Zielnej.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content