Abp Wacław Depo w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nie bójcie się samych siebie


W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (01 stycznia) w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. W Eucharystii uczestniczył m.in. ks. Piotr Zaborski, dyr. Katolickiej Rozgłośni Radia FIAT oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski oraz licznie zgromadzeni wierni.

– Kiedy patrzę na Maryję, to uczę się zaufania Bogu we wszystkim i myślę, że to we wszystkim spełnia się w naszym codziennym życiu – powiedział dla radia FIAT abp Wacław Depo. Kiedy przychodzi nam przeżywać zarówno radosne, czy pełne nadziei jakieś spotkania i wydarzenia, ale i te bolesne. Wtedy trudniej się zgodzić na to co się dzieję wokół nas i czy z nami, ale to jest ta konsekwencja. Maryja to nie tylko Zwiastowanie, to nie jest nawet tajemnica Bożego Narodzenia czy ucieczka do Egiptu, ale to jest wierność pod Krzyżem. Zwycięstwo jest zawsze zwycięstwem wiary i miłości, której ona zawierzyła.

W wygłoszonej homilii abp Depo podkreślił, że – świat, który nas otacza i który współtworzymy nie pomaga nam dzisiaj zrozumieć słowa Tajemnica. A cóż dopiero powiedzieć Bóg, Człowiek, Jezus. Świat jakby się uparł, żeby zwątpić w dar Boga dla ludzi w jednorodzonego syna. Chce zwątpić w jego niepowtarzalność, kim jest? Nie tylko dziecię z Betlejem z Nazaretu a nawet już dorosłym człowiekiem oddającym siebie na Golgocie, chce zwątpić w ogóle w jego rolę dla świata, człowieka dla każdego z nas i dlatego potrzeba nam obecności Maryi na progu tego nowego roku, aby powiedzieć sobie i światu, że nikt i nic nie zmieni tego faktu, jaki zaistniał, że oto z jej ciała – ciało i krew wziął jednorodzony syn Boga – Jezus Chrystus. Można wątpić w tę prawdę, ale nigdy jej nie wymażemy z historii.

W Eucharystii uczestniczył m.in. ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który podkreślił, że będzie to wyjątkowy rok jubileuszy.
– Trzy razy sto. Stulecie Episkopatu Polski, relacji między stolicą apostolską a państwem polskim i stulecie ordynariatu polowego. Ponadto 40-lecie pierwszej wizyty Ojca św. Jana Pawła II w ojczyźnie. Cały rok otwiera i zamyka klamra, którą jest młodzież. Światowe Dni Młodzieży w Panamie i Europejskie spotkanie Młodzieży Teize we Wrocławiu.

Na zakończenie homilii abp Depo zaznaczył, że dobrze, że przyszliśmy do Maryi, bo nikt tak jak ona nie poprowadzi nas bliżej Chrystusa, który narodził się dla Nas, który jest Bogiem, Człowiekiem, Zbawicielem, wczoraj, dziś na wieki.