Afery odpadowej ciąg dalszy

Prokuratura Regionalna w Katowicach ustaliła sześć osób podejrzanych o nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych w centrum Częstochowy.

Wszyscy zostali już przesłuchani, a wobec trzech osób został zastosowany areszt.

– Dotychczasowe ustalenia śledztwa – mówi rzecznik prokuratury, Agnieszka Wichary – pozwalają na stwierdzenie, że w styczniu 2018 roku jeden z członków zorganizowanej grupy przestępczej założył działalność, której celem było uczestniczenie w niej w charakterze osoby, mającej zajmować się wyszukiwaniem, a następnie wynajmowaniem hal i składowisk, z zamiarem późniejszego umieszczenia na nich odpadów niebezpiecznych. Śledztwo to jest prowadzone nadal – we wrześniu przejęliśmy je do prowadzenia. Prokurator podejmuje dalsze czynności procesowe i będzie zmierzał do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z podejrzeniem popełnienia tych czynów – dodaje Wichary.

Ta sama grupa przestępcza zmagazynowała niebezpieczne odpady także w Mysłowicach.

– Na chwilę obecną zakończono postępowanie, prowadzone na podstawie art. 26a ustawy o odpadach – mówi rzecznik Urzędu Miasta Mysłowice, Natalia Wypiór. – Uzyskaliśmy już wszystkie potrzebne opinie do wydania tej decyzji. Po upływie terminu określonego w kodeksie postępowania administracyjnego możliwe będzie jej wydanie. Przybliżony termin to koniec października lub początek listopada.

W Częstochowie odbyła się wczoraj w tej sprawie sesja nadzwyczajna Rady Miasta, jednak władze nadal nie wiedzą, kiedy niebezpieczne odpady zostaną wywiezione z centrum miasta.

MSI

Foto: Częstochowski Alarm Smogowy