Akcja Honorowy Dawca Energii „Fortum” – 15 tys. zł dla Fundacji Oczami Brata

DSCF7777

Dziś (5 października) w częstochowskim magistracie podsumowano 3. edycję akcji Honorowy Dawca Energii „Fortum”. Tym razem Częstochowie nie udało się zdobyć pierwszego miejsca, które zajmowała w dwóch poprzednich edycjach. Ostatecznie nasze miasto sklasifikowane zostało na trzeciej pozycji. Zwyciężyło Zabrze, wyprzedzając również Bytom. – Przypomnijmy, że ideą akcji jest produkowanie pozytywnej energii – dla siebie i przy okazji dla innych (…). Akcja trwała ponad pięć miesięcy – od kwietnia do końca września. Wygrało w tym roku Zabrze, detronizując właśnie Częstochowę, która zajęła trzecie miejsce z wynikiem 250 tysięcy kilometrów i ponad 12 milionów watogodzin energii. Żeby wygrać, Zabrze potrzebowało blisko 350 tysięcy kilometrów i 16 milionów watogodzin pozytywnej energii – mówi Daria Sulgostowska, koordynatorka akcji.
Co ważne, kiedy w ubiegłym roku Częstochowa zajmowała pierwsze miejsce na podium, miała na swoim koncie 130 tys. kilometrów. Oznacza to, że w tegorocznej edycji akcji Honorowy Dawca Energii „Fortum” podwoiła liczbę przebytych kilometrów.
W sumie w pięciu miastach – w akcji udział brały również Wrocław (miejsce 4.) i Płock (miejsce 5.) – w akcji udział wzięło 1 543 uczestników, którzy przemierzyli 981 833 km, tym samym produkując prawie 50 mln watogodzin pozytywnej energii. Taka ilość pozwoliłaby na przykład na 6-krotne okrążenie ziemi wokół równika. Najwięcej pozytywnej energii wyprodukowali rowerzyści, którzy pokonali 11 489 km. W samej Częstochowie liderami wśród poszczególnych dyscyplin zostali: Dariusz Kondracki – bieganie, Łukasz Miłowski – jazda na rowerze oraz Mariusz Reczulski – nordic walking.
Zgodnie z założeniem akcji Honorowy Dawca Energii „Fortum”, każde miasto biorące udział w akcji otrzymuje konkretną kwotę, odpowiadającą miejscu w klasyfikacji miast, która przeznaczona jest na rzecz wybranej organizacji pozarządowej. W Częstochowie jest nią Fundacja Oczami Brata. Dzięki trzeciemu miejscu, które – biegając, jeżdżąc na rowerze i chodząc z kijkami nordic walking – wywalczyli częstochowianie, otrzymała ona 15 tys. zł. – Już na samym początku akcji zadeklarowaliśmy, że te środki przeznaczymy na nasz Teatr Oczami Brata, czyli na zajęcia artystyczne dla osób niepełnosprawnych – teatralne, muzyczne, plastyczne, ale także na zajęcia w pracowni życia codziennego (…). Wszystko po to, by zaoferować jak największy wachlarza zajęć – zarówno dla naszych podopiecznych, jak i dla ich rodziców i opiekunów – mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.
Przedstawiciele firmy Fortum deklarują, że akcja powróci w przyszłym roku.

KK