Aktywni i wolni od używek

We wtorek na Placu Biegańskiego odbył się tzw. „Dzień Profilaktyki” poświęcony problemowi dopalaczy i innych używek. Młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych często nie zadają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ze sobą używanie tych środków.
– Dzisiejszy dzień ma na celu, zaprezentować że jest forma relaksu, aktywnego spędzania czasu doskonała bez dodatkowych dopalaczy, bez dodatkowych jakiś wzmacniaczy 
czy też alkoholu. Także proponujemy aby dzieciaki, wszystkie dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych z Częstochowy, aktywnie spędzali wakacje. – mówi Ilona Frymus z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta. 
Nie tylko profilaktyka była przedmiotem akcji. Również symulacja nieprzewidywalnych sytuacji miała przekonać młodzież do tego, aby pokazać jakie niebezpieczne zachowania wywołują używki:
– Mamy zaprezentowaną część gokardową w alkogoglach, gdzie dzieciaki mają możliwość przekonać się jaka jest sytuacja gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu gdy mamy prowadzić samochód czy też w przypadku dzieci rower – dodaje Ilona Frymus.
Dopalacze i alkohol wywołują nieobliczalne zachowania, dlatego zachęcamy do aktywnego spędzania czasu w zbliżającym się okresie wakacyjnym. Warto też pamiętać że jedno nie odpowiedzialne zachowanie może zniszczyć całe życie.

tekst:MZ

foto: ZD