“Akwarium lepsze od telewizora” – część II

krewetkarium-720x405

W kolejnym odcinku programu „Akwarium lepsze od telewizora” nasi goście z forum akwarystycznego Aquajura.pl: Kamila Krawiec, Przemysław Spałek, Sergiusz Miodek, a także Konrad Miodek opowiadali o tym, jakie kroki należy poczynić, aby założyć w domu pierwsze akwarium, jakich błędów się ustrzec, jak dobrać odpowiednie rośliny, ciekawe dekoracje, a w końcu wpuścić do akwarium odpowiednie ryby.

– Na początku musimy uzbroić się w ogromną dawkę cierpliwości, która będzie musiała nam towarzyszyć niemal cały czas – zaznaczał Przemek Spałek – Trzeba z góry założyć, że cierpliwość musi być tu naszym najlepszym przyjacielem, dopiero później możemy zacząć kompletować odpowiedni sprzęt, uruchomić wszystko według prawideł i na samym końcu pomyśleć o życiu, które chcemy wpuścić do akwarium – dodawał Przemek.
Każdy z nas widział chyba w swoim życiu akwarium, większe lub mniejsze, głębsze lub płytsze, bardziej lub mniej barwne. Wydawać się może, że założenie pierwszego domowego akwarium to rzecz ogromnie skomplikowana. Nic bardziej mylnego, jeśli oczywiście zrobimy wszystko z chłodną głową. Warto również skorzystać z rad doświadczonych akwarystów, na przykład odwiedzając w tym celu forum aquajura.pl. – Potrzebne nam są grzałka, filtr i światło – zaznacza Konrad Miodek. – Większość ryb, które mamy w swoich akwariach, to ryby tropikalne, więc tak ważne jest ogrzewanie wody. W zależności od tego, jakie życie będzie w naszym akwarium, dostosowujemy oczywiście odpowiednie światło – dodaje Konrad Miodek.
Każde akwarium jest inne, tym samym inne mogą być również nasze priorytety. Dla jednych najważniejsze w zbiorniku są rośliny, a dla innych ryby. Od tego chociażby zależy dobór litrażu naszego akwarium. – Bardzo ważna jest odpowiednia filtracja. W sklepach spotykamy często tzw. filtry w zestawach, które są przez producentów preferowane do danego litrażu – mówi Konrad Miodek. – Załóżmy, że mamy akwarium standardowe, 63 litry. Filtr ma wymogi przepływu 650 litrów na godzinę. To jest tzw. przepływ fabryczny, bez obciążenia. Na początek to wystarczy, ale ja osobiście preferuję nadfiltrację.
Akwarium potrzebuje około czterech tygodni po założeniu filtra na dojrzenie. Lepiej zakupić filtr większy, bo filtracja to również proces biologiczny z wykorzystaniem bakterii, które w tym czasie zdążą się namnożyć w akwarium. Bakterie służą przetwarzaniu związków azotowych na zdatne do wykorzystania przez rośliny.
Na co zwracać uwagę w przypadku roślin? Powinny rosnąć w temperaturze podobnej do naturalnego środowiska ryb. – Te rośliny, które będą rosły w podłożu powinny mieć dość drobny żwirek. Nie powinno się ogromnych kamyków, które czasami są takie modne, wrzucać do akwarium. Są również rośliny, które przyczepia się do dekoracji i właściwie nie muszą rosnąć w podłożu – zauważa Kamila Krawiec. Roślinność trzeba po prostu dobrać do założeń. Nie można wrzucać do akwarium wszystkiego, co jest pod ręką, aby się nie rozczarować. Mówiąc krótko – rośliny muszą skądś czerpać pożywienie.
Kolejna sprawa to dobór ryb. Nie każda ryba żyje w przyjaźni z inną rybą i nie każda ryba dobrze znosi tłok. – Dawniej zakładano, że w akwarium potrzebny jest jeden litr wody na jeden centymetr ryby. Teoretycznie sześćdziesięciolitrowe akwarium równa się sześćdziesięciu centymetrom ryb – mówi Konrad Miodek. – Teraz trochę się czasy zmieniły. Jest wiele egzotycznych gatunków ryb, które swoim współmieszkańcom mogą naprawdę zaszkodzić. Krótko mówiąc, mogą ich pozabijać.
Przemysław Spałek zwraca przy tym uwagę, że niekoniecznie to wina sprzedawców. Czasami kupujący po prostu wskazuje palcem na rybę, mówi, że chcę ją mieć, po czym wszystko kończy się rozczarowaniem. Aby tego uniknąć, w przypadku akwarystycznego hobby wystarczy wiedzieć, czego się pragnie.

Ł. M./K. R.

Skip to content