Albo jesteśmy świadkami albo karykaturą wiary – abp Wacław Depo podczas odpustu Krwi Chrystusa

Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie swoje początki ma w latach 80-tych XX wieku. Po pierwszych latach rowoju abp Stanisław Nowak, ówczesny ordynariusz archidiecezji częstochowskiej, 21 października 1999 roku oficjalnie erygował Sanktuarium.
Uroczystość Najświętszej Krwi Chrystusa – dzień szczególnie ważny dla wspólnoty Sanktuarium – przypada 1 lipca. Misjonarze Krwi Chrystusa odpustowe uroczystości starają się organizować w niedzielę poprzedzającą uroczystość. W tym roku 25 czerwca. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Razem z nim przy ołtarzu stanęli ks. Łukasz Tarnowski, kustosz Sanktuarium i proboszcz parafii CPPS; ks. prowincjał Wojciech Czernatowicz CPPS, ks. Bogusław Witkowski CPPS, Moderator Krajowy Wspólnoty Krwi Chrystusa i ks. Damian Siwicki CPPS, dyrektor wydawnictwa POMOC.
Podczas homilii abp Depo przypomniał, że każdy człowiek jest odkupiony w Chrystusie, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Podkreślając istotę i znaczenie Eucharystii metropolita częstochowski wyjaśniał, że nie jest to tylko uczta braterska, a jest to ofiara Niepokalanego Baranka, który umiera za ludzi, okazując miłość ofiarną, potężniejszą niż grzech i śmierć. Abp Wacław zwracał uwagę, że z tajemnicy Krzyża wypływają sakramenty wiary Kościoła. Ta jedość pokazuje skąd jest źródło jedności naszego życia, naszej wiary i pojednania z Bogiem. To nie jest tylko ludzkie pragnienie, to jest zamysł samego Boga – kontynuował metropolita. Nawiązując do wielu swobodnych interpretacji i fragmentarycznych odczytań adhortacji Amoris Laetitia papieża Franciszka abp Wacław Depo mówił o potrzebie całościowego patrzenia życie, na wszystkie sakramenty i na wiarę, której są znakami. Zawsze trzeba nam podejść pod Krzyż i tutaj szukać źródeł, zarówno miłości Boga, jak i naszej, powracającej ze łzami, z żalem, z postanowieniem poprawy, żebyśmy z tego Boskiego źródła czerpali siłę. Albo jesteśmy świadkami albo karykaturą wiary we współczesnym świecie – powiedział na zakończenie metropolita częstochowski.
Po Mszy św. poprosiliśmy abp. Depo o wyjaśnienie konieczności nieustannych, osobistych i wspólnotowych powrotów pod Krzyż:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/06/abp-Waclaw-Depo-uroczystosc-Krwi-Chrystusa.mp3]

Kustoszem Sanktuarium Krwi Chrystusa i jednocześnie proboszczem parafii św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie jest ks. Łukasz Tarnowski:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/06/ks-Lukasz-Tarnowski-uroczystosc-Krwi-Chrystusa.mp3]
Podczas odpustu i rodzinnego festynu do Sanktuarium przyszli nie tylko parafianie, ale przyjechało też wiele osób z całej Polski, jak s. Jozafata ze Zgromadzenia Sióstr Świetego Józefa:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/06/s-Jozafata-ze-Zgromadzenia-Siostr-Swietego-Jozefa-1.mp3]
Sankturarium Krwi Chrystusa podejrzeć można w internecie tu Sanktuarium Krwi Chrystusa i tam Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie

Aleksandra Mieczyńska

 

Skip to content