Alerty RCB. Na czym polegają?

fot. screenshot/Radio Fiat

W Polsce trwa sezon burz i ulew, ostatnio bardzo gwałtownych i nieprzewidywalnych. O możliwych zmianach pogody informują tzw. alerty RCB.

Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany zazwyczaj wtedy, gdy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na danym obszarze. O tym, jakie są to zagrożenia, mówi szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Anna Adamkiewicz.

– Alert RCB to system SMS-owego ostrzegania o zagrożeniach. Wysyłamy go w przypadku bardzo różnych zagrożeń. Najczęściej są one rzeczywiście związane z pogodą, choć czasem dotyczą spraw innego rodzaju, np. koronawirusa, wydobycia min morskich z okresu II wojny światowej w Szczecinie i na Pomorzu itp. Zagrożenia muszą być jednak bardzo poważne, np. muszą dotyczyć życia i zdrowia, by było sens je wysyłać.

Anna Adamkiewicz opisuje ponadto jak przebiega proces przygotowywania alertów.

– Alert RCB przygotowujemy na podstawie informacji od instytucji, z którymi współpracujemy, np. w przypadku zagrożeń pogodowych – Intytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na podstawie tych informacji dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przygotowuje treść, którą następnie przekazujemy operatorom telefonii komórkowych do rozesłania. Warto tutaj podkreślić, że w żaden sposób nie przetwarzamy danych osobowych ani nie mamy do nich dostępu – komunikaty przekazujemy wyłącznie operatom sieci.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przez całą dobę monitoruje sytuację meteorologiczną pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert. Biorąc pod uwagę, że w najbliższym czasie nadal mogą występować nagłe i gwałtowne burze, możemy spodziewać się otrzymywania kolejnych alertów, do których warto się stosować.

MSI