Apelujemy o rozwagę na drogach w Sylwestra i Nowy Rok

Podobnie jak w okresie świąt Bożego Narodzenia również w Sylwestra i Nowy Rok policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu, dokładając starań, aby wszyscy, którzy wyruszą na spotkania i zabawy sylwestrowe, dotarli bezpiecznie do celu i równie bezpiecznie powrócili do domów.

Zabawy i spotkania sylwestrowe będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu, powinniśmy pamiętać, że wówczas bezwzględnie należy zrezygnować z prowadzenia pojazdu, ponieważ nasz organizm alkoholu szybko się nie pozbędzie.

Warto zaznaczyć, że w roku 2017 policja przeprowadziła blisko 18 milionów kontroli, ujawniając 109 405 kierujących pod wpływem alkoholu. Tak więc osoby, które łamią zakazy i siadają za kierownice pod wpływem alkoholu, nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest duże, a ewentualne konsekwencje bardzo poważne.

Pamiętaj!

  • Nigdy nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będziesz chciał napić się alkoholu.
  • Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol, zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości.
  • Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do obowiązkowego picia toastów.
  • Jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
  • Będąc pieszym, stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu, przymocuj do ubrania element odblaskowy.