3 maja o godz. 18.30 na Jasnej Górze rozpoczęła się procesja eucharystyczna wokół sanktuarium narodów. Licznie zgromadzeni wierni odśpiewali Litanię Loretańską oraz pieśni adorujące Najświętszy Sakrament. Ten umieszczony był w specjalnej fatimskiej monstrancji. Monstrancja to wotum polskiego narodu dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień fatimskich. Dar został przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej pochodzi od ks. Mariana Muchy, kustosza Sanktuarium na Krzeptówkach. Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w Monstrancji Fatimskiej jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi.

Po zakończonej procesji eucharystycznej rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Eucharystia sprawowana była w intencji archidiecezji częstochowskiej, której patronuje Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski. Słowa pozdrowienia do wiernych skierował przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. – Maryja w dniu dzisiejszym odbiera szczególną cześć na całej polskiej ziemi. Szczególnie tu na Jasnej Górze dziękujemy, że jest naszą Matką i Królową. Królową, która pośredniczy w Bożym udzielaniu łaski tej ziemi co jest naszą Ojczyzną. Witając wszystkich pielgrzymów zgromadzonych na tej Eucharystii […] pragnę zaprosić do modlitwy za naszą Ojczyznę, do zawierzenia wszystkich spraw ukrytych w sercach Polaków. Zawierzmy się tej co jasnej broni Częstochowy. Świętując jubileusz sami stawajmy się częścią tych klejnotów, którymi wierni chcą uczcić Najświętszą Maryję Pannę – mówił przeor jasnogórskiego sanktuarium.

W homilii abp Wacław Depo wskazywał na postawę wdzięczności w naszym życiu oraz naśladowania Maryi. – Czas wielkanocny, który przeżywamy w Kościele nie zadowala się jednodniowym świętowaniem tajemnicy Zmartwychwstałego Pana, ale chce wprowadzić nas w głębię tajemnicy Maryi. W pierwszym czytaniu słyszymy o niewieście obleczonej w słońce, to właśnie Maryja. Ona pierwsza uczestniczy w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i doświadcza tego, na co my oczekujemy, daru nieba. Jest on darem prawdziwego domu, dla którego osiągnięcia warto podjąć trudy i poświęcenia – podkreślał hierarcha.

– Wierzymy, że w Chrystusie jest nasze zbawienie, nasza droga do życia i odpuszczenie naszych grzechów. Co mamy czynić? Z radością dziękujcie Ojcu, z radością dziękujcie Bogu, aby to w Nim znajdować nadzieję. Pamiętajmy, że należy bardziej ufać Bogu niż sobie. Tak własnie czyniła Dziewica z Nazaretu zasłuchana w Słowo Boga i posłuszna Mu. Niech nasza postawa wdzięczności będzie konkretna – akcentował metropolita.

W swoim słowie metropolita częstochowski przywołał również bolesne sytuacje z historii Polski, w których dziś dostrzegamy błogosławione owoce. – Mamy być ludźmi wdzięczności, a więc pamięci serca. […] Znana nam postać Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej – położnej z Oświęcimia. To dzięki jej pracy przeżyło 30 dzieci. Przed porodem klękała i modliła się, żeby zwyciężało życie, żeby zwyciężała miłość w obozie śmierci. Kiedy umierała w 1974 roku powiedziała, że codziennie dziękuje Bogu za Oświęcim, dlatego moja śmierć ofiaruję za polskie matki i polskie dziewczęta. Czy można było dziękować za piekło XX wieku? Można. Wtedy kiedy nie traciło się nadziei, wierzyło wbrew nadziei – przypomniał abp Depo.

– Maryjo, powracamy do Ciebie po Duch odnowy. Panno Święta co Jasnej bronisz Częstochowy, nierzadko samo, chociaż się tłumy u Twych stóp kłębią. […] Ufni, że tylko Matka nie pyta o winy i czuwa swą miłością u każdej godziny, która na zawsze będzie godziną strzeżoną. Pod Twoim berłem, pod Polską koroną. Amen – zakończył abp Depo wierszem Kazimierza Józefa Węgrzyna dla Królowej Polski.

Wraz z abp. Depo przy eucharystycznym ołtarzu stanął także bp Antoni Długosz i kapłani archidiecezji częstochowskiej, m.in.: ks. Jarosław Grabowski, ks. Mariusz Frukacz czy ks. Remigiusz Lota. W Mszy św. wzięli udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego i wierni naszej archidiecezji.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content