Badajmy i zapobiegajmy już od najmłodszych lat – Amazonki w częstochowskich szkołach

Zapobieganiu lub wczesnemu wykryciu raka sprzyja nie tylko samobadanie, ale również zdrowy tryb życia. Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zorganizowało kampanię „Profilaktyka w szkołach”, podczas której właśnie uświadamia i edukuje młodych ludzi, jak ważna jest troska o własne ciało.

Dzisiaj (21.05) członkinie stowarzyszenia poprowadziły wykłady w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. Mówi Elżbieta Markowska, prezes stowarzyszenia:

Chciałybyśmy pokazać i powiedzieć jak ważny jest zdrowy styl życia, przede wszystkim zdrowa dieta i profilaktyka. Żebyśmy nauczyli się zwracać uwagę na swoje ciało i na to, co się z nami dzieje. Nie powinniśmy się tego bać. Począwszy od dorosłych, powinniśmy przekazywać to swoim dzieciom i uczyć ich nawyku samobadania. Profilaktyka, zdrowy styl życia i zdrowa dieta – to wtedy nas na pewno uchroni.

Młodzież miała również możliwość poznania technik samobadania dzięki specjalnie przygotowanym fantomom. O tym, jak ważna jest profilaktyka i tego typu spotkania, mówią uczniowie częstochowskiego „Ekonomika”:

Są bardzo potrzebne, ponieważ mało się o tym mówi, więc jest to potrzebne. Takie spotkania budują świadomość, a profilaktyka jest o tyle ważne, że kiedy szybko odkryjemy chorobę, to szybko możemy się jej pozbyć.

Kolejną zbliżającą się akcją organizowaną przez Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki jest XI Marsz Różowej Wstążki, który odbędzie się pojutrze, 23 maja. O szczegółach opowiada Elżbieta Markowska:

Tradycyjnie, jak co roku z okazji Dnia Matki organizujemy pod hasłem „Bądź zdrowa mamo” Marsz Różowej Wstążki. Jest to akcja profilaktyczna kierowana do wszystkich mieszkańców Częstochowy i okolic, która mobilizuje nas do tego, żebyśmy pomyśleli również o sobie. Powstaje również Miasteczko Profilaktyczne, gdzie będzie można skorzystać z Mamobusa, Cytobusa, USG. W Ratuszu będą dostępni lekarze różnych specjalizacji, którzy będą udzielać pomocy i wsparcia. Będzie nauka samobadania piersi, pomiar ciśnienia i cukru. Przede wszystkim zapraszam na debatę pod hasłem „Razem zadbajmy o zdrowie”. Jest to wyjątkowe spotkanie, na którym będziemy przede wszystkim uświadamiać, jak ważne jest zdrowie, będziemy mówić o najnowszych metodach leczenia i będziemy promować nasze projekty.

Marsz wyruszy o godzinie 12.00 z placu Daszyńskiego w kierunku placu Biegańskiego, gdzie będzie się znajdować miasteczko profilaktyczne.

AK