Bazylika Archikatedralna: Odkryto ludzkie szczątki

W częstochowskiej Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny trwają prace remontowo-rewitalizacyjne. Podczas prac ziemnych przy remoncie schodów katedry pracownicy natrafili na ludzkie szczątki.

Do zdarzenia doszło wczoraj (2 lipca), o czym informuje st. asp. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

W dniu wczorajszym około godziny 9.50 otrzymaliśmy informację, że przy katedrze częstochowskiej, gdzie wykonywane są prace budowlane, pracownicy odkopali szkielety ludzkie. Jak się okazało jest to zbiorowa mogiła. Podjęta jest na chwilę obecną decyzja o zabezpieczeniu tego miejsca. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zebrali materiał dowodowy. Teraz będą prowadzone dalsze czynności pod nadzorem prokuratury.

Na chwilę obecną prace zostały wstrzymane, a o wydarzeniu poinformowano także Instytut Pamięci Narodowej. Informacji o możliwym pochodzeniu szczątek udziela rzecznik Kurii Metropolitalnej, ks. Mariusz Bakalarz:

Według takich pobieżnych podejrzeń są to szczątki ofiar Krwawego poniedziałku w Częstochowie, kiedy 4 września 1939 roku Niemcy spędzili do katedry i na plac przed katedrą tysiące częstochowian. Ofiary egzekucji, której wtedy dokonano zostały pochowane pospiesznie na placu. Prawdopodobnie nie wszystkie ofiary zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz na Kulach, więc odnalezione szczątki mogą należeć do tych, którzy wówczas zostali zamordowani, pochowani, a nieodnalezieni.

Jak informuje rzecznik, wydobyte szczątki zostaną pochowane po ich identyfikacji i dopełnieniu wszystkich czynności przewidzianych przez prawo.

KF