Bazylika Archikatedralna z funduszami na rewitalizację

W środę 29 sierpnia 2018 r. podpisane zostały umowy o dofinansowaniu projektu „Kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie Katedry Świętej Rodziny w Częstochowie i jej bezpośredniego otoczenia w celu zabezpieczenia obiektu dziedzictwa kulturowego i szerszego udostępnienia zabytku dla mieszkańców, pielgrzymów i turystów”. Dzięki temu dofinansowaniu będzie można rozpocząć kolejny etap prac rewitalizacyjnych częstochowskiej Katedry. W imieniu beneficjentów projektu umowy podpisali metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz Rektor Bazyliki Archikatedralnej ks. prałat Włodzimierz Kowalik. Abp Wacław Depo nie krył zadowolenia z podpisania porozumień, które umożliwią dalsze prace przy Katedrze:
– Bardzo się cieszę, że takie dzieło będzie kontynuowane, bo trzeba tu podkreślić, że za mojego poprzednika, abp. Stanisława Nowaka i jego współpracowników, Katedra była remontowana. Tylko jak każde dzieło wymaga pewnej troski i kontynuacji. W tym wypadku chodzi o pewne dokończenie remontu, który był tutaj przeprowadzany. Dzisiejsze wydarzenie będzie owocować w przyszłości.
W imieniu dysponenta środków finansowych umowy podpisał marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa:
– To ważny dzień, bo to bardzo ważne miejsce na mapie Częstochowy, a Częstochowa jest bardzo ważnym miejscem na mapie województwa śląskiego. Środki europejskie służą społeczeństwu w różny sposób. Dzisiaj przeznaczamy środki na Katedrę – raz, żeby odnowić zabytek, dwa, żeby przy tym remoncie spowodować, żeby ten obiekt oddziaływał na otoczenie.
Dużo obowiązków i wielka odpowiedzialność stoją przed nowym proboszczem parafii i jednocześnie Rektorem Bazyliki Archikatedralnej, ks. prałatem Włodzimierzem Kowalikiem:
– Proboszczem jestem od ubiegłego czwartku i od razu takie właśnie przedsięwzięcie, które jako ekonom archidiecezji również przygotowywałem we współpracy z poprzednim proboszczem. Dlatego merytorycznie jestem w tym osadzony. Natomiast intensywność działań na pewno jest bardzo duża. Rozpoczynamy to wielkie dzieło odnowy i upiększenia naszej Archikatedry.
Zakres prac planowanych do wykonania jest bardzo szeroki. Jak wyjaśnia Mariusz Błażewicz, projektant inwestycji, prace remontowo-rewitalizacyjne obejmą zarówno wnętrze świątyni, jak i przylegający teren:
– Na zewnątrz będą to prace elewacyjne, czyli remont elementów kamiennych i betonowych, a także ceglanych. Oprócz tego remont schodów, które są w stanie opłakanym. Grozi to tym, że się całkowicie rozjadą. Przy okazji tego remontu będzie trochę zmienione ukształtowanie schodów – pojawi się większy spocznik, na którym będzie można ustawić scenę na potrzeby różnych wydarzeń plenerowych. Natomiast jeżeli chodzi o wnętrze świątyni, to wykonana zostanie wymiana instalacji elektrycznej, zmiana oświetlenia całego wnętrza, ale również podświetlenie zewnętrzne obiektu. Będzie to zrobione subtelniej niż do tej pory. Poszczególne elementy, kształt budynku będzie wydobyty z uwzględnieniem odpowiednich barw. Wszystkie elementy będą po zmroku widoczne. Dodatkowo w środku prace posadzkarskie i uporządkowanie pewnych rzeczy. Zostanie uruchomiony dźwig osobowy na wieżę oraz umożliwienie dostępu do świątyni osobom niepełnosprawnym.
Prace remontowo-rewitalizacyjne Katedry Świętej Rodziny rozpoczną się już być może jesienią bieżącego roku. Czas trwania inwestycji przewidziany jest na 20 miesięcy.
Dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi 85% kosztów inwestycji, co stanowi ok. 7 mln 80 tys. złotych. Wkład własny parafii to ok. 1 mln 250 tys. złotych. Całość kosztów inwestycji szacowana jest na ok. 8 mln 330 tys. złotych.

ZD

Skip to content