Betlejemskie Światło Pokoju 2018

Już po raz 28. Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie na Jasnej Górze. Tradycyjnie światełko przyniosą do sanktuarium harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczyste przekazanie będzie miało miejsce podczas Mszy św. w niedzielę, 16 grudnia, której przewodniczył będzie bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Przebieg uroczystości:
15:00 – rozpoczęcie rejestracji uczestników – Sala im. o. Augustyna Kordeckiego
15:30 – start biegu patrolowego
15:45 – oficjalne rozpoczęcie spotkania
– powitanie gości
– montaż słowno-muzyczny „Łączy nas światło”
16:00 – przemówienia gości
– życzenia, łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie z zespołem „Kamyczki”
16:40 – formowanie szyku do wyjścia na Mszę Świętą
17:00 – uroczysta Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego,
18:00 – krąg pożegnalny na dziedzińcu przed Kaplicą
– podsumowanie biegu patrolowego
– podsumowanie chorągwianego konkursu plastycznego
– przemówienie władz naczelnych

Organizatorzy:
– Komenda Hufca ZHP Częstochowa
– IV SH „Kamyk” im. hm. Aleksandra Kamińskiego

Partnerzy:
– Chorągiew Śląska ZHP
– Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie – raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

źródło: BPJG / mś

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content