Bezdomni liczą na naszą pomoc

Okres jesienno-zimowy jest czasem trudnym dla osób bezdomnych. Według badań publikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, liczba osób bezdomnych w Polsce przekracza 30 tys.

Organizacje takie jak Caritas pomagają przetrwać im zimowy okres, oferując pomoc i wsparcie. Mówi ks. Paweł Dzierzkowski z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Jesteśmy nieustannie gotowi pomagać, co też robimy poprzez działalność naszych schronisk, które znajdują się na terenie Częstochowy. Schroniska, które dają dach nad głową takim osobom, ale to również zapewnienie ciepłego posiłku. W kontekście pielgrzymki osób bezdomnych, która miała ostatnio miejsce, osoby, które w niej uczestniczyły dostały czapkę, kubek termiczny, plecak, do którego będą mogli włożyć swoje rzeczy.

Jak przyznaje ks. Paweł Dzierzkowski, ważne jest, żeby nie tylko organizacje zadbały o osoby bezdomne. Każdy, kto spotka na ulicy taką osobę, powinien jej w odpowiedni sposób pomóc:

– Trzeba wtedy powiadomić odpowiednie służby. Jest numer alarmowy 112, na który można dzwonić i poinformować pogotowie czy policję, że jest taka osoba, a wtedy służby odpowiednio zareagują i pomogą. Jeśli ktoś chciały pomóc, to może podzielić się ciepłym ubraniem: swetrem, rękawiczkami, czapką, szalikiem, ciepłymi skarpetami – to są w tym momencie najpotrzebniejsze rzeczy, którymi możemy podzielić się z tymi osobami, które nie są w schroniskach.

Straż Miejska w Częstochowie również apeluje do mieszkańców, żeby zgłaszać miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne. Jedynie wtedy można uchronić takie osoby przed poważnym wyziębieniem lub zamarznięciem. W województwie śląskim uruchomiono również bezpłatną infolinię pod numerem 987.

AK