Bezpieczeństwo na rowerze – o czym należy pamiętać?

Fot. Radio Fiat

Co roku w okresie od czerwca do sierpnia dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Wielu z nich doznaje obrażeń lub nawet ginie. Podczas jazdy na rowerze mamy do dyspozycji niewiele środków bezpieczeństwa. O tym, jak rowerzyści powinni na siebie uważać, mówi asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

Na bezpieczeństwo ma wpływ wiele czynników, jednak najważniejsze są zachowania samych rowerzystów. Przede wszystkim ważne jest respektowanie obowiązujących zasad przepisu ruchu drogowego i umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa dla rowerów. Jeśli nie ma obok ścieżki, rowerzysta powinien poruszać się poboczem, a jeśli nie nadaje się ono do jazdy, to jezdnią. Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach. Rowerzysta może korzystać z chodnika, ale tylko gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub gdy warunki zagrażają rowerzyście.

W 2019 roku doszło łącznie do ponad 4 tys. wypadków z udziałem rowerzystów. Ich główną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Najczęściej wypadki powodowali kierowcy samochodów osobowych. Rowerzyści w Częstochowie także muszą na siebie uważać:

Zdarzeń z udziałem rowerzystów niestety przybywa. Jest to grupa uczestników ruchu drogowego, która jest bardzo popularna. W ubiegłym roku na drogach Częstochowy zginęło 4 rowerzystów a 78 zostało rannych. Do tak niebezpiecznych zdarzeń dochodzi zazwyczaj na przejściu dla pieszych. Organizując akcje i kampanie profilaktyczne mamy nadzieję zmniejszyć tę liczbę uczestników zdarzeń drogowych.– mówi asp. szt. Marta Kaczyńska

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przyłączyli się do akcji #strongRittAndKate. Została zorganizowana, by podnieść świadomość uczestników ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa rowerzystów. W sobotę (11 lipca) o godz. 5:00 grupa cyklistów z Częstochowy wyruszyła do Gdańska. Celem podróży jest zebranie pieniędzy na leczenie Rity Malinkiewicz i Katarzyny Konwa, które 1 czerwca uległy wypadkowi na rowerze.

Według statystyk najbardziej powinny uważać osoby w wieku powyżej 60 roku życia. Rowerzyści muszą przede wszystkim dbać sami o siebie, bo oni także mogą być sprawcami wypadków:

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Rowerzysta jest także zobowiązany przestrzegać zakazów: nie może jeździć po jezdni obok innego uczestnika ruchu, czepiać się pojazdów, jeździć bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach. Oczywiście zabrania się kierowania rowerem w stanie po spożyciu alkoholu lub środków, które działają podobnie.– dodaje Marta Kaczyńska

Zaleca się również zachowywać ostrożność na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stojące przy poboczu samochody blokują znajdującą się obok ścieżkę dla rowerów. Niejednokrotnie rowerzyści są zmuszeni do omijania przeszkód poprzez wjeżdżanie na jezdnię. Przykładne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego może ograniczyć liczbę wypadków.

WB