Bezpieczne ferie 2014

3568_policja_drogowka_kontrola_autokar_autobusRozpoczęły się ferie zimowe. Część młodych ludzi wyjedzie na zimowy wypoczynek, większość jednak pozostanie w domach. Niezależnie gdzie spędzą czas odpoczynku od nauki, ważne żeby spędzili go w sposób bezpieczny.
Różne służby, w tym Policja, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzić będą szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. Działania te prowadzone będą według zaleceń Wojewody Śląskiego.
W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2014” kontrolowane będą miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Szczególnym nadzorem objęte zostaną autokary, którymi na ferie przewożona będzie młodzież. Policjanci będą prowadzili działania profilaktyczne, promujące bezpieczne zachowania w trakcie zimowego wypoczynku. Ważne jest aby spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych nie odbywało się bez uwagi dorosłych. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia:
niebezpieczne i niedopuszczalne jest organizowanie kuligów za pojazdami mechanicznymi
zamarznięte zbiorniki wodne nie są miejscem przeznaczonym do jazdy na łyżwach – panujące w ostatnim czasie temperatury dodatnie niezmiernie zwiększają ryzyko załamania się lodu
spędzając czas na wolnym powietrzu pamiętajmy o odpowiednim ubiorze – odzież dostosowana do warunków atmosferycznych pozwoli uniknąć negatywnych skutków wychłodzenia organizmu
W okresie ferii policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w miejscu swojego zamieszkania. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc zbiorowej rozrywki zostaną przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.
Częstochowscy policjanci informują, iż autokary którymi dzieci i młodzież będą przewożeni na zimowy wypoczynek mogą być sprawdzone w zakresie stanu technicznego. Policjanci również sprawdzą  trzeźwość kierowcy. Prośby o sprawdzenie prosimy kierować telefonicznie na numer Oficera Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji tel. 0-34 369-1255.  Z uwagi na dużą ilość autokarów do sprawdzania zalecamy także, aby zgłaszać potrzebę kontroli wcześniej.
Źródło: www.czestochowa.slaska.policja.gov.pl