Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dla wielu był dniem wolnym od pracy. Służby mundurowe Częstochowy miały jednak więcej pracy – dbały o bezpieczeństwo pielgrzymów i mieszkańców w okresie pierwszego szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze. Z ramienia policji najbardziej widoczne były służby ruchu drogowego. Byli obecni także policjanci z wydziału kryminalnego i prewencji oraz patrole piesze, rowerowe, motocyklowe i w radiowozach. Służbę pełnili także nieumundurowani. Podkom. Marta Ladowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie ocenia ten pielgrzymkowy szczyt, jako spokojny:
– Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało kilkuset policjantów zarówno z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie jak i z innych jednostek. Podsumowując, możemy powiedzieć, że rzeczywiście było bezpiecznie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów mogących zakłócić wydarzenia.
Podobne zdanie jak Policja ma Straż Miejska, która zabezpieczała pielgrzymki służb mundurowych, a także dworce i główne drogi, kiedy pielgrzymi wracali do domów, mówi rzecznik Straży Miejskiej, Artur Kucharski:
– W dniach największego szczytu pielgrzymkowego mieliśmy łącznie 355 interwencji, z czego 243 interwencje to zgłoszenia od mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów, którzy odwiedzili nasze miasto. My jako Straż Miejska ten szczyt pielgrzymkowy oceniamy jako spokojny i bezpieczny.
Nie obyło się jednak bez złodziei kieszonkowych. W roku 2016 w czasie pielgrzymkowym było takich zdarzeń 11. W bieżącym roku będzie to podobna liczba, jak przewiduje rzecznik policji, choć o dokładnych liczbach będzie można powiedzieć dopiero pod koniec września, kiedy skończy się sezon pielgrzymkowy.

KN

Skip to content