Bezpłatna kolonoskopia w Częstochowie

W Częstochowie ruszył program przesiewowych badań kolonoskopii w profilaktyce nowotworu jelita grubego, finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Z badań statystycznych wynika, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstotliwości występowania nowotworem w Polsce. Powodzenie w leczeniu i leczenie jest uzależnione od szybkiej diagnozy, dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i szybkie wykrycie zmian. Badanie profilaktyczne kolonoskopii to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego, które daje możliwość wykrycia zmian w jelicie grubym, w tym przede wszystkim zmian nowotworowych. Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. pacjentów, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby nowotworowej.

Wystarczy, że kolonoskopię wykona się raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.

Kto może skorzystać z badania?

Przed wykonaniem badania przeprowadzana jest kwalifikacja. Profilaktyczną kolonoskopię w ramach programu wykonać mogą osoby w wieku:
• 50–65 lat, które nie miały badania kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat;
• 40–49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego;
• 25–49 lat, które mają w rodzinie osobę z zespołem Lyncha lub z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP).Jak przygotować się do badania?

Najlepiej przed badaniem przejść na dietę półpłynną. Można wtedy pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy. Należy ograniczyć spożycie produktów drobnopestkowych tj. truskawek, kiwi, winogrona, pomidorów, papryki, kaszy; potraw zawierających siemię lniane, mak i musli; pieczywa z ziarnami oraz owoców barwiących np. jagód. W dniu poprzedzającym badanie należy zacząć przyjmować specjalny preparat i od tego momentu aż do momentu badania nie należy już jeść.Gdzie możesz zgłosić się na kolonoskopię?

Bezpłatne badania kolonoskopii w Częstochowie prowadzone są w Centrum Medycznym Alfamedica, ul. Kilińskiego 166. Wszelkie informacje o kwalifikacji do badań, rejestracji i zapisach można otrzymać pod nr. tel. 609 558 090 lub pod adresem e-mail:  bezplatnakolonoskopia@alfamedica.med.plBezpłatne badania kolonoskopii prowadzone są w ramach programu Ministerstwa Zdrowia pn. „Program badań przesiewowych raka jelita grubego, w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych w systemie oportunistycznym na lata 2019-2021”.