Biała sobota

Darmowe badania dla kobiet i konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin medycyny czekają na kobiety już 7 marca. Z bezpłatnego programu profilaktyki zdrowotnej w ramach „Białej soboty” będzie można skorzystać w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym Nu-Med w Częstochowie.

Problematyka chorób onkologicznych to istotny temat, który nie powinien straszyć, a motywować do działania. Pretekstem do jego poruszenia jest m.in. Światowy Dzień Walki z Rakiem, obchodzony 4 lutego. O chorobie, leczeniu oraz profilaktyce rozmawia się także podczas „Białej soboty”, a więcej na temat wydarzenia mówi dr Barbara Huras, onkolog.

– Przez wsparcie Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Częstochowie oraz Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki zorganizowaliśmy dzień, który ma służyć propagowaniu i uczeniu kobiet samobadania. Chcemy je zapoznawać z wiedzą, dotyczącą profilaktyki badania. Tego, na czym ona polega. Zależy nam, aby kobiety nie bały się profilaktyki.

Jak dodaje Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, „Biała sobota” to bardzo ważny dzień dla wszystkich Polek. Czas na rozpoczęcie lepszego dbania o własne zdrowie m.in. poprzez samobadanie.

– Musimy zrozumieć, że zdrowie jest bezcenne. My Amazonki, które zostały dotknięte chorobą, chcemy uświadamiać inne kobiety, że rak to nie wyrok. Chcemy pomagać w każdy możliwy sposób. Jeżeli choroba jest szybko zdiagnozowana, szanse na wyzdrowienie są duże. Najważniejsza jest jednak profilaktyka – aby zapobiegać, a nie leczyć.

Nowotwór to poważna choroba, jednak leczenia nie należy się bać. Podczas „Białej soboty” będzie można nauczyć się samobadania piersi, zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi, przeprowadzić analizę składu ciała czy skorzystać m.in. z badań profilaktycznych USG piersi. Akcja będzie przeprowadzona w godz. 10-14. Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach, należy się zarejestrować. Zapisy pod numerem telefonu: 34 399 47 00.

ABK

Źródło foto: pixabay.com