Białorusini z wizytą w Caritas

Dzieci polonijne z Białorusi 13 sierpnia rozpoczęły swoje kolonie w Poniku k/Janowa. Wszystko za sprawą współpracy jednej z białoruskich parafii z częstochowską Caritas, która zorganizowała im ten czas. Mówi wolontariuszka Caritas, Justyna Wołoch:
– Mamy grupkę dzieci polonijnych z Białorusi, dokładnie są z parafii z Borysowa. Wszystko wynika z naszej znajomości księdza, który od wielu lat działa na tej parafii. Dzieci te mają polskich przodków, dlatego parafia współpracując z polskimi diecezjami, może organizować dla nich takie kolonie polonijne.
Dla białorusinów jest to czas, kiedy mogą poznać polską kulturę i zobaczyć zabytki ważnych dla naszego kraju:
– Staramy się jak najlepiej wypełnić im czas spędzony tutaj. Przede wszystkim pod względem kulturowym, naszego narodowego dziedzictwa, aby mogły poznać to, co jest najciekawsze na naszym terenie, by poznały nasz kraj, czyli dziedzictwo, którym dysponowali ich przodkowie. W tym roku dzieci odwiedziły m. in. Kraków, co jest chyba największą atrakcją turystyczną kolonii. Były także w aquaparku w Tarnowskich Górach, zwiedzały zamek w Ogrodzieńcu, gdzie były również w parku rozrywki i parku linowym. Dzisiaj natomiast były na Jasnej Górze. To jest druga najważniejsza wycieczka. Wszytko aby mogły poznać to, co jest najważniejsze na naszym terenie.
Po zwiedzaniu Jasnogórskiego sanktuarium dzieci przyszły z opiekunami do częstochowskiej siedziby Caritas, gdzie zostały przywitane i oprowadzone przez jej dyrektora ks. Marka Batora.

KN