Biblioteka „Zaczytanych” w szpitalu na Parkitce

W środę, 4 września w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie powstała jedna z dziesięciu bibliotek, które będą otwarte na terenie miasta w ramach „Zaczytanej Akademii”, prowadzonej przez fundację „Zaczytani.org”.

Podczas inauguracji biblioteki nie zabrakło m.in. wspólnego czytania podopiecznym szpitala, a także gier i zabaw.

– Mali pacjenci, będąc w szpitalu, są w bardzo ciężkiej sytuacji, dlatego staramy się odwiedzać ich jak najczęściej i wprowadzać w ten smutny, szpitalny świat odrobinę radości, przez bajkę oraz przez poświęcany im czas i uwagę  – tłumaczyła Katarzyna Nawrocka z fundacji.

Od dwóch lat wolontariusze Fundacji codziennie pojawiają się w szpitalach, czytają dzieciom książki i prowadzą bajkoterapię.

– Bajkoterapia to trójetapowy proces. Najpierw czytamy książkę, potem ją omawiamy, a na koniec ćwiczymy. Dzięki temu oswajamy lęk, budujemy relację, możemy edukować i uczyć dzieci nowych wzorców. Jest to oparte na 50 latach mocnych badań psychologicznych. Dotychczas przeszkoliliśmy w Częstochowie 20 nowych bajko-edukatorów – opowiadała z dumą Agnieszka Pawlak, prezes fundacji „Zaczytani.org”.

Pozytywne aspekty bajkoterapii doceniała także ambasadorka fundacji oraz dietetyk, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, która czytała bajki podopiecznym częstochowskiego szpitala.

– Tak jak do zdrowego żywienia trzeba się trochę przyłożyć, tak samo jest z czytaniem. Jest ono bardziej wymagające, niż oglądanie bajek czy filmów, ale daje za to większą satysfakcję i pomaga nam się wyciszyć – wyjaśniała ambasadorka.

Biblioteka w szpitalu na Parkitce to 25. księgozbiór stworzony przez „Zaczytanych”. Celem fundacji jest utworzenie 100 społecznych bibliotek na oddziałach dziecięcych w szpitalach w całej Polsce oraz zebranie tylu książek, by ofiarować po jednej każdemu dziecku przyjętemu do placówki medycznej.

BNO

Skip to content