Bilans ulew w mieście

Fot. Radio Fiat

Liczne ulewy, podtopienia i wypadki to podsumowanie ostatnich kilku dni w regionie częstochowskim. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały zarówno mieszkańcom, jak i prowadzącym pojazdy. W związku z sytuacją strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

O przeprowadzonych akcjach, do których doszło w trakcie kilku ubiegłych dni mówi Kamil Dzwonnik, naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

– Poniedziałkowe i wtorkowe opady deszczu spowodowały wiele lokalnych podtopień. Minionej dobry jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego interweniowały blisko 40 razy. Wprowadzone działania to wypompowywanie wody z dróg oraz zza obiektów. Dzisiaj do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Częstochowie wpłynęły kolejne zgłoszenia.

Sytuację meteorologiczną komentuje również Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy. Jak mówi, na terenie samej Częstochowy doszło do kilkunastu interwencji.

– Deszcz raczej padał jednostajnie i w niewielkich ilościach. Opady były jednak długoterminowe, dlatego wystąpiło trochę zdarzeń. Od wczoraj godz. 22 było ich 11 i dotyczyły głównie podtopień. Nieco wzrosły też poziomy rzek i oscylują w granicach stanów ostrzegawczych. To jednak normalne przy takiej pogodzie. Niemniej opady cały czas są zapowiadane, ale dla uspokojenia przekazują informację, że IMGW zmniejszyło ostrzeżenie z III stopnia na II.

Pogorszenie warunków atmosferycznych to utrudnienia przede wszystkim dla kierowców. W takiej sytuacji łatwo o wypadek, dlatego pamiętajmy o zachowaniu wszelkich zasad ostrożności.

ABK