Bóg pyta nas codziennie: czy chcesz żyć według mojej woli? – bp Andrzej Przybylski na zakończenie Panamy w Częstochowie

W sobotni wieczór, 26 stycznia w Duszpasterstwie Akademickim Emaus zakończyła się Panama w Częstochowie – Światowe Dni Młodzieży przeżywane w archidiecezji w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą zgromadzoną w Panamie. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

– Poczujmy łączność Kościoła powszechnego i tego Kościoła, którym my jesteśmy – zachęcał na początku Eucharystii bp Andrzej Przybylski, witając zgromadzonych wiernych.

W słowach pouczenia pasterskiego bp Przybylski omówił cztery odpowiedzi, jakich człowiek może udzielić na Boże wezwanie. Jedna z nich to zdecydowane „nie”. Kolejna to „nie wiem”. Odwołując się do słów papieża Franciszka, bp Andrzej Przybylski powiedział, że taka obojętność na Boga jest herezją i wielkim dramatem. Hierarcha wspomniał, że często nawet ludzie wierzący mówią Bogu „tak”, ale stawiają swoje warunki. Wreszcie bp Przybylski, w nawiązaniu do hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, wskazał najlepszą odpowiedź na Boże wezwanie.

– Oto ja, służebnica Pańska, Twoja niewolnica. I później ta druga część: niech mi się stanie według Twojej woli. My w Częstochowie jesteśmy szczególnie zobowiązani do takiej odpowiedzi. Prośmy Maryję, by pomogła nam i w tych wielkich decyzjach, i w tych drobnych, codziennych, odpowiadać Bogu tak jak Ona. Byśmy mówili tak każdego ranka, kiedy otwieramy oczy. Zanim zaplanujemy dzień, powiedzmy: oto ja, Twój sługa, Panie. Zorganizuj mi ten dzień jak chcesz. A kiedy uklękniemy do wieczornej modlitwy, nie miejmy pretensji do Boga, że poukładał nam życie nie według naszych planów, ale spróbujmy Go posłuchać i zastanowić się: co chciałeś mi powiedzieć, Boże, nawet przez to, co było nie tak jak powinno?

Biskup Przybylski wspomniał również o misyjnej odpowiedzialności każdego z nas. – Od naszego radykalnego „tak” zależy wiara innych. (…) Maryjo, wyproś dla nas Ducha Świętego, byśmy tak jak Ty na każdy Boży plan umieli odpowiedzieć: oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twojej woli.

Po Mszy św. młodzi dzielili się doświadczeniem przeżycia Światowych Dni Młodzieży w poprzednich latach. Był także czas na modlitwę uwielbienia.

O 21.00 wierni odśpiewali Apel jasnogórski. W krótkim rozważaniu bp Andrzej Przybylski nawiązał do VI Światowych Dni Młodzieży, które w 1991 r. odbyły się w Częstochowie.

– Wtedy młodzież z całego świata obiecywała Ci, Maryjo, że będzie przy Jezusie, że pamięta o Nim i że będzie bardzo czuwać, aby nie stracić wiary i żeby tę wiarę przekazać innym. (…) Chcemy tak jak Ty powiedzieć Jezusowi „tak”. Powiedz o naszym „tak” Bogu. Niech On sprawi, żeby „tak” każdej i każdego z nas przemieniło każde „nie”, „nie wiem”, „nie chcę” młodego człowieka w Częstochowie. Ty jesteś Matką tego miasta, tego Kościoła, jesteś Matką Kościoła młodych, Matką Światowych Dni Młodzieży. Usłysz raz jeszcze ten apel z Częstochowy. Maryjo, powiedz o naszym „tak” Jezusowi – zakończył bp Andrzej Przybylski.

Zwieńczeniem modlitewnego wieczoru była adoracja Najświętszego Sakramentu.

Maciej Orman