Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

W sobotę, 15 grudnia przed budynkiem częstochowskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika ku czci poległych na służbie strażaków.

Uroczystość zaczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Obelisk poświęcił abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na szczególną misję jaką wobec drugiego człowieka spełniają na co dzień strażacy.

– Hasło strażaków „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” jest bardzo zobowiązujące, bo pokazuje odniesienie zarówno do Boga, jak i do człowieka. Poza tym wpisanie się strażaków w całą naszą historię dotyka również aspektów wolnościowych i niepodległościowych, bo wspólnota strażacka, niezależnie od tego, czy były zabory i okupacje, była zawsze w służbie i gotowa pomagać drugiemu człowiekowi  – mówił abp Wacław Depo.

Strażacy, którym poświęcony jest pomnik, służyli w Częstochowie i regionie częstochowskim w latach 80. i 90. Mieli  27, 31 i 40 lat. Byli to: starszy ogniomistrz Andrzej Idziak, który zginął w Rędzinach, starszy strażak Waldemar Krawczyk i starszy ogniomistrz Zbigniew Łuszczyński – powiedział starszy kpt. Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele innych służb mundurowych, politycy samorządowi wraz z przedstawicielami wojewody śląskiego, kapłani, emerytowani strażacy oraz rodziny strażaków, którym poświęcony jest obelisk.

PNP